Wszyscy czekają na piątek

Tomasz Szecówka DM TMS Brokers
opublikowano: 07-12-2011, 00:00

WALUTY

Wczoraj inwestorzy nie reagowali na publikacje makroekonomiczne napływające z Europy. Były one dobre, jednak euro nie zyskało w oczekiwaniu na piątkowe spotkanie przywódców strefy euro. Wspólnej walucie ostatecznie nie zaszkodziło ryzyko obniżeniu ratingów 15 krajów strefy euro przez agencję S&P.

Standard & Poor’s może również obniżyć ocenę wiarygodności kredytowej Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF). Mimo wszystko lepsze nastroje na rynku mają szansę utrzymać się również dziś, gdy uczestnicy rynku nadal największą uwagę przywiązywać będą do możliwości pozytywnych propozycji rozwiązania kryzysowej sytuacji w Eurolandzie, płynących z piątkowego szczytu.

Z drugiej strony wiadomo, że zarówno Niemcy, jak i Francja są na etapie opracowywania długoterminowych planów zmian traktatu unijnego i może zabraknąć bieżących działań, które wydają się konieczne. W takim wypadku rezultaty wspomnianego szczytu mogą ostatecznie inwestorów rozczarować i spowodować ponowne osłabienie wspólnej waluty względem dolara.

Polskie pary walutowe po dynamicznej korekcie z poprzedniego tygodnia od poniedziałku testują istotne poziomy wsparcia odpowiednio 3,30 dla USD/PLN oraz 4,42 dla EUR/PLN. Jednak brakuje impulsu do wyraźniejszego umocnienia złotego. Dopiero trwałe pokonanie wspomnianych wsparć otworzy drogę do bardziej pozytywnego zakończenia bieżącego roku i dalszej aprecjacji polskiej waluty. Być może koniecznym impulsem dla takiego ruchu będzie udana interwencja polskich władz monetarnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Szecówka DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wszyscy czekają na piątek