Wszyscy liczą na powtórkę

opublikowano: 17-02-2015, 00:00

Magazyny: Rok 2014 r. był bardzo dobry dla sektora nieruchomości logistycznych. Wszyscy trzymają kciuki za powtórzenie tych wyników

Z raportu JLL wynika, że 2014 r. w Polsce podpisano umowy na wynajem łącznej powierzchni magazynowej 2,06 mln mkw. Według wyliczeń Prologis, ten wynik był o ponad 2 mln większy (4,6 mln mkw.).

Firma JLL w swoim podsumowaniu nie wzięła pod uwagę umów krótkoterminowych (czyli w ich nomenklaturze krótszych niż 2 lata), natomiast Prologis, który podpisuje wiele takich umów, włączył je do podsumowania. Tak czy inaczej to najlepszy wynik w historii rodzimego rynku magazynowego.

— O tak dobrych rezultatach zadecydowała kombinacja wielu czynników, m.in. dobra koniunktura gospodarcza, rozwój infrastruktury drogowej i ekspansja sektora e-commerce, sieci handlowych oraz firm produkcyjnych — mówi Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w firmie JLL.

Więcej spekulacji

W 2014 r. oddano do użytku łącznie 1,02 mln mkw. nowych magazynów. Dzięki temu na koniec roku łączna podaż w całym kraju wyniosła 8,54 mln mkw.

— Deweloperzy nie zwalniają tempa. W budowie znajduje się wciąż 687 tys. mkw. w 30 różnych projektach. Co istotne, utrzymuje się tendencja związana z budowami spekulacyjnymi. 184 tys. mkw. magazynów powstaje bez umów najmu. To odpowiedź deweloperów na spadającą liczbę magazynów dostępnych od ręki, a także na ogromny popyt — tłumaczy Tomasz Olszewski.

Najwięcej — 355 tys. mkw. — magazynów powstało we Wrocławiu, gdzie wszystkie zasoby magazynowe przekroczyły w 2014 r. 1 mln mkw. O 268 tys. mkw. zwiększyła się powierzchnia magazynowa w Poznaniu, zaś o 138 tys. mkw. w centralnej Polsce.

Największe projekty oddane w 2014 r. do użytku to trzy magazyny wybudowane przez Panattoni i Goodman we Wrocławiu i Poznaniu dla firmy Amazon (370 tys. mkw.). Wśród deweloperów największa aktywnością wykazały się firmy: Panattoni, która wybudowała 462 tys.mkw., Goodman (215 tys. mkw.) i Prologis (85 tys. mkw.).

— Portfolio Prologis w Europie Środkowej i Wschodniej wzrosło o 525 tys. mkw. i przekracza 4,1 mln mkw. Spodziewamy się, że na naszym rynku w 2015 r. powtórzy się część tendencji z roku ubiegłego, dlatego sądzimy, że będzie to właściwy czas na budynki spekulacyjne — komentuje Ben Bannatyne, dyrektor zarządzający Prologis na Europę Środkową i Wschodnią.

Aktywni najemcy

W 2014 r. najwięcej najemców przyciągały magazyny powstające w okolicach Warszawy. Największe nowe umowy najmu podpisały firmy: Czerwona Torebka, która wynajęła 54 tys. mkw. w parku MLP Poznań Zachód, ID Logistics (46 tys. mkw. w Point Park Mszczonów) oraz GE (45 tys. mkw. w Panattoni Park Bielsko-Biała). Najistotniejsze transakcje przedłużenia umów zawarły spółka Carrefour (46 tys. mkw.

Distribution Park Będzin) i P&G (38 tys. mkw. w Prologis Park Sochaczew). Jak podaje portal magazyny.pl, na koniec 2014 r. 834 tys. mkw. magazynów było niewynajętych. To spadek o 1,6 pp względem analogicznego okresu z roku poprzedniego.

Najwięcej pustostanów jest w centrum Polski (15,8 proc.), w Warszawie (11,2 proc.) oraz na Górnym Śląsku (11,1 proc.). Tymczasem najmniej dostępnej powierzchni magazynowej jest w Poznaniu (32 tys. mkw.) i we Wrocławiu (66,7 tys. mkw.).

Największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe tradycyjnie już wykazali operatorzy logistyczni (w 2014 r. wynajęli 607 tys. mkw.).

Stabilizacja

Czynsze bazowe w mniejszych magazynach były stabilne w Warszawie i Łodzi, nieznaczne spadły we Wrocławiu (do 3,5-4 euro za mkw. miesięcznie). W przypadku dużych parków magazynowych czynsze bazowe pozostały stabilne w okolicach Warszawy (2,7-3,6 euro za mkw. miesięcznie), na Górnym Śląsku (3,0-3,7 euro za mkw. miesięcznie) i w centrum Polski (2,6- -3,3 euro za mkw. miesięcznie).

Niewielką zniżkę zarejestrowano we Wrocławiu (do 3,0-3,6 euro za mkw. miesięcznie), bardziej znaczący spadek odnotowano w Poznaniu (z 3,3-3,8 euro do 2,9-3,5 euro za mkw. miesięcznie).

Z kolei czynsze efektywne (uwzględniające ulgi i zachęty od właścicieli) w parkach magazynowych były stabilne w okolicach Warszawy (2,1-2,8 euro za mkw. miesięcznie), na Górnym Śląsku (2,4-3,3 euro za mkw. miesięcznie) i w centrum Polski (2,1-2,8 za mkw. miesięcznie), zaś obniżyły się w Poznaniu (do 2,15-3 euro za mkw. miesięcznie) i we Wrocławiu (2,5- -3,1 euro za mkw. miesięcznie).

— Z naszych analiz wynika, że popyt na powierzchnie magazynowo— przemysłowe utrzyma się na podobnym poziomie jak w ostatnich dwóch latach, chociaż nie oczekujemy kolejnych spektakularnych rekordów. Aktywność deweloperów pozostanie na wysokim poziomie — spodziewamy się, że na rynek w tym roku może trafić nawet milion mkw. powierzchni. Czynsze pozostaną stabilne w większości przypadków, z ewentualną presją zwyżkową w regionach o niskiej dostępności wolnej powierzchni — podsumowuje Tomasz Olszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wszyscy liczą na powtórkę