Wszystkie bankructwa Argentyny

Południowoamerykański kraj, który w środę zaprzestał obsługiwania swoich zobowiązań, znalazł się wśród 10 najczęściej bankrutujących państw świata.

Rząd w Buenos Aires po raz drugi w ciągu ostatnich 13 lat znalazł się w stanie niewypłacalności. Wszystko dlatego, że nie wypłacił w terminie odsetek posiadaczom swoich zrestrukturyzowanych obligacji. Argentyna to jeden z najbardziej notorycznych  niesolidnych dłużników w historii świata. Od początku XIX wieku kraj ogłosił niewypłacalność osiem razy (dla porównania Polska bankrutowała w tym czasie „tylko” trzy razy). Trzy czwarte tych przypadków miało miejsce od połowy XX wieku, co oznacza, że w ciągu ostatnich sześciu i pół dekady latynoamerykański kraj był niewypłacalny średnio co dziesięć i pół roku. Oto lista wszystkich bankructw Argentyny.

Bankructwo Argentyny
Bankructwo Argentyny
Tłum Argentyńczyków słucha informacji ministra gospodarki o niewypłacalności
Bloomberg

 1827 – Pierwszy kryzys

 Już w 11 lat po uzyskaniu niepodległości finanse Argentyny załamują się pierwszy raz. Przyczyna to wielkie pożyczki zaciągane na inwestycje oraz spłatę długów wojennych.

 1890 – Argentyna pada ofiarą ogólnoświatowego kryzysu finansowego

 Lata 70-te i 80-te XIX wieku to w Argentynie okres prosperity. Eksport rośnie w tempie 6,7 proc. rocznie, a kraj jest ulubionym celem kapitału z będącej gospodarczym mocarstwem Wielkiej Brytanii. Wszystko zmienia niewypłacalność mocno zaangażowanego w Argentynie londyńskiego banku Barings. Wybuch paniki finansowej doprowadza do największej w XIX wieku fali bankructw rządowych.

 1951 – Cena dobrobytu

 Hojna polityka Juana Peróna, choć poprawia standard życia ludzi, to jednak wpędza w kłopoty gospodarkę Argentyny. W ciągu pięciu lat liczba pracowników posiadających ubezpieczenie społeczne rośnie trzykrotnie. Dzięki ustanowieniu płacy minimalnej oraz kontroli cen żywności w latach 1945-1949 realne płace zwiększają się o 22 proc. Jednak załamanie eksportu do USA doprowadza do recesji, dewaluacji peso o 70 proc., a w konsekwencji także niewypłacalności.

 1956 – Koniec peronizmu

 Lata 50-te i 60-te były w Argentynie okresem powolnego wzrostu, choć cały świat przeżywał epokę powojennej prosperity. Wzrost gospodarczy dusił interwencjonizm, którego przykładem było narzucenie stałych cen posiłków w restauracjach. W kilka miesięcy po zamachu stanu junta wojskowa, która odsunęła od władzy Juana Peróna, zmuszona jest rozmawiać z zagranicznymi inwestorami na temat restrukturyzacji zadłużenia.

 1982 – Kryzys zadłużenia

 Największy kryzys w historii Ameryki Łacińskiej nie omija Argentyny. W latach 60-tych i 70-tych kraj, podobnie jak Brazylia i Meksyk, pożycza ogromne kwoty na projekty związane z rozwojem przemysłu oraz budową infrastruktury. W latach 1975-1983 dług zewnętrzny krajów latynoamerykańskich rośnie czterokrotnie, by sięgnąć równowartości 50 proc. ich produktu. Na początku lat 80-tych globalna gospodarka wpada w recesję, Fed drastycznie podnosi stopy procentowe, by walczyć z inflacją, a do tego wybucha konflikt z Wielką Brytanią o Falklandy. Argentyna ogłasza bankructwo piąty raz w historii.

 1989 – Plan „Wiosna”

 Lata 80-te to w Argentynie czasy permanentnego kryzysu i nieudanych programów stabilizacyjnych. w 1988 r. rząd wprowadza plan „Wiosna”, który zrywa z polityką oszczędności. Międzynarodowy Fundusz Walutowy odmawia dalszego wspierania Argentyny. Plan „Wiosna” załamuje się, w kraju wybucha hiperinflacja i zamieszki, a rząd jeszcze raz przestaje płacić zagranicznym kredytodawcom.

 2002 – Wielki kryzys argentyński

 Nadmierne zadłużanie się przy utrzymywaniu sztywnego kursu peso mści się na Argentyńczykach. W kłopoty kraj wpędzają już w 1998 r. kryzysy rosyjski i brazylijski. W ciągu czterech lat gospodarka kurczy się o 20 proc. Kiedy pod koniec 2001 r. rządowi nie udaje się wprowadzić uzgodnionych oszczędności, MFW wstrzymuje wypłatę pomocy. Przed bankami ustawiają się kolejki chcących wycofać depozyty. Rząd reaguje zamrożeniem lokat, czego efektem jest wybuch zamieszek, ustąpienie prezydenta Fernando de la Rúi oraz ogłoszenie niewypłacalności przez kraj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane