Wszystkie karty na stół

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 23-01-2015, 00:00

EBC miał wyciągnąć działo i tak właśnie się stało.

Rynek oczekiwał, że zostanie ogłoszony program skupu obligacji rządowych na sumę 500-1000 mld EUR. Tymczasem bank będzie kupował obligacje rządowe oraz prywatne (będzie to kontynuacja dotychczasowych programów) na sumę łącznie 60 mld EUR miesięcznie, z czego 88 proc. przypadać będzie na obligacje rządowe.

Program będzie trwał minimum do września 2016 (od marca tego roku), a zatem 19 miesięcy, co daje sumę minimum 1,14 biliona EUR! Mało tego, EBC jeszcze złagodził warunki przyznawania pożyczek bankom w ramach TLTRO, mimo że prezes Mario Draghi mówił w ubiegłym roku, że taniej już nie będzie. Dotychczas banki płaciły stopę refinansową (0,05 proc. obecnie) i 10 pkt. baz. premii, a zatem łącznie 0,15 proc. Teraz premii nie będzie, koszt pożyczki wynosić więc będzie 0,05 proc.

Jak można było się domyślać, EBC wprowadził system dzielenia ryzyka, tak aby „przepchnąć decyzję” bez zbyt głośnego sprzeciwu Bundesbanku. 20 proc. wszystkich kupionych obligacji(wszystkie prywatne i 8 pkt. proc. rządowych) będą kupione przez EBC. Pozostałe 80 proc. kupować będą krajowe banki centralne (np. Bank Włoch kupować będzie włoskie obligacje itd.). Chodzi o to, aby w przypadku bankructwa jednego kraju inne kraje nie ponosiły kosztów dofinansowania EBC, który wtedy poniósłby straty.

Jakie efekty będzie mieć decyzja EBC? Z pewnością jeszcze spadną rentowności długu w Europie. EBC zrobił więcej, niż oczekiwał rynek, i dlatego, mimo że rynki (tak walut, jak i akcji) oczekiwały i dyskontowały dużo, Draghi sprawia, że trudno wytłumaczyć byłoby jakąś dużą korektę (bez innych powodów oczywiście).

Z drugiej strony, to ostatni klocuszek, który EBC mógł dostawić. Teraz cała historia związana z wprowadzeniem programu skupu obligacji rządowych przestanie intrygować rynki. Oznacza to, że uwaga przesunie się w innym kierunku. Dla kursu EUR/ USD będzie to amerykańska gospodarka i polityka Fedu, a dla rynków akcji koniunktura gospodarcza. EBC zrobił to, co miał zrobić, trudno będzie zatem ignorować ewentualne gorsze dane z Europy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ CFA, XTB DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Wszystkie karty na stół