Wybieramy Mistrza GPW 2017. PKO BP kontra LPP

opublikowano: 18-01-2018, 07:30
aktualizacja: 18-01-2018, 07:36

Dziennikarze i analitycy serwisu Bankier.pl wytypowali 16 spółek, z których internauci wyłonią tę najlepszą w mijającym roku. Dziś pojedynki PKO BP z LPP i Dom Developmentu z Vistulą.

Mistrz GPW wybrany zostanie po raz ósmy. O tym, kto w marcu odbierze laur na gali Giełdowa Spółka Roku 2017, zdecydują — tak jak w poprzednich latach — czytelnicy Pb.pl i Bankier.pl. Głosowanie rusza we wtorek 16 stycznia, a zasady są proste: do kolejnej fazy przechodzą te firmy, które zdobędą więcej głosów. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału i drabinkę. Tytułu mistrzowskiego z ubiegłego roku broni CD Projekt, który we wczorajszym starciu uporał się z Dino Polska (56:44). W drugiej parze Dawid pokonał Goliata: Dekpol rozprawił się z PKN Orlen (52:48).

Dziś pojedynki PKO BP z LPP i Dom Developmentu z Vistulą

(Ankiety powinny pojawić się poniżej. Jeżeli ich nie widzisz, kliknij w nazwę pary)

Dom Development – Vistula

PKO BP – LPP

Opisy kandydatów

PKO BP

Największy bank w Polsce pod wodzą Zbigniewa Jagiełły udowadnia, że nawet spółka kontrolowana przez Skarb Państwa potrafi zarabiać pieniądze dla akcjonariuszy, bezlitośnie wykorzystując dominującą pozycję na rynku i poprawiać marżę odsetkową nawet w otoczeniu rekordowo niskich stóp procentowych. No i przeszło 50-procentowy wzrost notowań akcji w 2017 roku.

LPP

Odzieżowy gigant był w 2017 roku najlepszym wśród blue chipów. Wzrost kursu o 57,7 proc. uplasował także LPP w czołówce całej GPW. Inwestorzy ponownie uwierzyli, że LPP może dynamicznie się rozwijać. Potwierdzeniem był m.in. wzrost przychodów o 17 proc. względem 2016 roku.

Dom Development

Akcjonariusze deweloperów zarabiają na pędzie Polaków do posiadania mieszkania — w 2017 r. akcje Dom Development zyskały 46 proc. Spółka o jakże wymownym tickerze „DOM” regularnie i całkiem hojnie dzieli się zyskiem z inwestorami, na co pozwalają szybko rosnące zyski i przychody.

Vistula Group

Kurs spółki przez większość 2017 r. znajdował się w trendzie bocznym, rajd z końcówki roku sprawił jednak, że stopa zwrotu wyniosła 28 proc. Duża w tym zasługa ostatniego raportu okresowego, pod względem przychodów spółka zanotowała najlepszy trzeci kwartał w swojej historii. Optymizm utrzymywały dobre dane miesięczne za październik i listopad, które pozwalały sądzić, że czwarty kwartał — zwyczajowo najlepszy w roku — był dla Vistuli również bardzo udany.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane