Wybieramy Mistrza GPW 2018: prywatne kontra państwowe

opublikowano: 11-01-2019, 07:43

W pierwszych ćwierćfinałach wyboru Mistrza GPW 2018 r. zmierzą się PGNiG z Ten Square Games oraz Grupa Lotos z PlayWayem.

Dziennikarze i analitycy „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl wytypowali 16 spółek z warszawskiej giełdy, z których czytelnicy wyłonią najlepszą. Mistrza GPW internauci wybiorą już po raz dziewiąty. Reguły są proste. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału i drabinkę. Do dalszego etapu przejdą firmy, które zdobędą więcej głosów. 

(Ankiety powinny pojawić się poniżej. Jeżeli ich nie widzisz, kliknij w nazwę pary)

PGNiG – Ten Square Games

Lotos - PlayWay

Uzasadnienie

PGNiG

Kurs gazowego giganta pobił na giełdzie rekordy wszech czasów. Spółka, która na giełdzie notowana jest od 13 lat, w ciągu 12 minionych miesięcy zyskał ponad 15 proc. Sekretem wysokich notowań PGNiG są wysokie ceny gazu na rynkach światowych. Im wyższe, tym lepiej radzi sobie segment poszukiwań i wydobycia, który w strukturach PGNiG odgrywa coraz większą rolę. Firmie sprzyja też to, że zmiana cen ropy niekoniecznie pociąga dziś za sobą zmianę cen gazu. Przy taniejącej w ostatnim czasie ropie PGNiG nadal zarabia na wydobyciu gazu. Spółka, a z nią inwestorzy, czeka też wciąż na wynik arbitrażu z rosyjskim Gazpromem. W grze jest przyznanie PGNiG wstecznie rabatu na ceny gazu kupowanego ze Wschodu. Byłby to dla spółki jednorazowy potężny zastrzyk gotówki.

Ten Square Games

Spółka weszła na giełdę w maju zeszłego roku i jak się później okazało był to najlepszy debiut na głównym rynku GPW w 2018 r. Spółka, mimo że wchodziła na parkiet już w okolicach szczytu gamingowej hossy, zdołała w 2018 r. uzyskać 29-procentową stopę zwrotu. Pozwoliło to nawet wejść do walki o czołową trójkę największych producentów gier na GPW. Na tak dobre przyjęcie na giełdzie złożyły się znakomite wyniki finansowe. Tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów zeszłego roku Ten Square Games osiągnął ponad 70 mln zł przychodów, co przyniosło zysk netto na poziomie 23 mln zł. Za tak duży sukces odpowiadała głównie znakomita produkcja „Fishing Clash”, z którą to wciąż można wiązać spore nadzieje, ponieważ gra wkrótce ma szanse wejść na rynek chiński.

Grupa Lotos

Kurs paliwowej spółki z Gdańska przebił 90 zł i ustanowił nowy rekord. Inwestorów najwyraźniej nie niepokoją niejasne wciąż perspektywy połączenia Lotosu z większym PKN Orlen. Optymizmem napawają za to dobre wyniki Lotosu, który ma silną pozycję w wydobyciu, więc zarabia przy wysokich cenach surowców. Analitycy zwracają też uwagę na korzystną dla spółki perspektywę wejścia w życie w 2020 r. norm IMO, które wiążą się z koniecznością wykorzystania czystszych paliw w żegludze morskiej. To może przełożyć się na poprawę marż ze średnich destylatów. Korzyści przyniesie też Lotosowi zakończenie rozbudowy mocy gdańskiej rafinerii.

PlayWay

PlayWay w 2018 r. był absolutnym liderem zwyżek wśród wszystkich producentów gier z głównego rynku GPW, Notowania urosły o ponad 100 proc. Firma regularnie prezentuje coraz lepsze wyniki i tylko za pierwsze trzy kwartały zeszłego roku przy 58 mln zł przychodów ze sprzedaży zaraportował 43 mln zł zysku netto. W dużej mierze za ten zarobek odpowiada bardzo udana produkcja „House Flipper”, która pod względem sprzedaży przebiła już nawet ostatnią grę z kultowej serii „Car Mechanic Simulator”. Łyżkę dziegciu stanowi słaba premiera gry „Agony”, która odbiła się na kursie.

W parach 1/8 finału padły następujące rozstrzygnięcia:

PGNiG (65,9%) – XTPL (34,1%)

Polenergia (23,0%) – Ten Square Games (77,0%)

Grupa Lotos (82,7%) – Voxel (17,3%)

Asseco Poland (33,5%) – PlayWay (66,5%)

11bit studios (90%) – Pekabex (10%)

CD Projekt (92%) – ČEZ (8%)

Śnieżka (6,1%) – PKN Orlen (93,9%)

Dino Polska (92,3%) – Baltona (7,7%)

Dotychczasowi mistrzowie GPW

  • 2010 Synthos
  • 2011 Eko Export
  • 2012 Relpol
  • 2013 Integer.pl
  • 2014 11bit studios
  • 2015 Grodno
  • 2016 CD Projekt
  • 2017 PKO BP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane