Wybierz strategię...i zostań klientem firm zarządzających

Jacek Iskra
opublikowano: 25-11-2011, 00:00

zachowania kapitału (konserwatywna o niskim ryzyku) Inwestycje w depozyty bankowe, obligacje i bony skarbowe;

Zobacz także

niskiego ryzyka (konserwatywna o niskim ryzyku) Inwestycje w obligacje i depozyty z małym udziałem akcji (do 25 proc. wartości portfela);

stabilnego wzrostu (konserwatywna o niskim ryzyku) Inwestycje w obligacje i depozyty z 20-40-procentowym udziałem akcji;

zrównoważona (o średnim ryzyku) Równy udział akcji, obligacji i depozytów;

wzrostu (agresywna o dużym ryzyku) Inwestycje w akcje i fundusze surowcowe);

akcji (agresywna o dużej zmienności) Inwestycje w akcje; zakłada możliwość dużej zmienności portfela.

1 Wysoki próg wejścia

Zdecyduj, jaką kwotę chcesz zainwestować. W większości banków i firm próg postawiony jest dość wysoko: by móc skorzystać z usługi zarządzania aktywami, trzeba mieć do dyspozycji kilkaset tysięcy, a niekiedy nawet milion złotych. Są jednak na rynku podmioty, które oferują zarządzanie portfelami o wartości już od kilkudziesięciu tysięcy złotych.

2 Wybierz firmęPomyśl o ryzykuRaporty i opłaty

Trzeba dokładnie sprawdzić ofertę, a najlepiej zebrać ich kilka i porównać. W wielu firmach oferta zarządzania aktywami de facto ogranicza się jedynie do własnych funduszy inwestycyjnych lub instytucji powiązanej kapitałowo.

3 Pomyśl o ryzyku

Określamy własną, prywatną politykę inwestycyjną: jaka jest nasza oczekiwana stopa zwrotu z kapitału i jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść. Tutaj wkracza doradca inwestycyjny, który na podstawie naszych preferencji i dotychczasowego doświadczenia inwestycyjnego pomoże zbudować optymalną strategię. Od tego będzie zależało, czy nasze pieniądze zostaną zainwestowane w akcje, bony skarbowe czy obligacje. Od wybranej strategii zależy, jakie opłaty będziemy ponosić. Na ogół składają się one z części podstawowej (odsetka od zainwestowanego kapitału) oraz z udziału w wypracowanym przez zarządzających zysku.

4 Raporty i opłaty

Podpisujemy umowę, a w przypadku inwestycji bezpośrednich (bez udziału funduszy) także pełnomocnictwo dla brokera do zakupu w naszym imieniu papierów wartościowych. Ustalamy okres raportowania przez zarządzających oraz wysokość opłat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu