Wyboista droga Gazel na szczyt

opublikowano: 18-02-2015, 00:00

Ranking „PB”: Początki były trudne. Brakowało pieniędzy i infrastruktury. Ale nigdy pomysłów — przekonywały Gazele Biznesu w Katowicach

Najdynamiczniej rozwijające się firmy z województw opolskiego i śląskiego niejednokrotnie musiały stawiać czoła poważnym trudnościom, zwłaszcza na starcie. Dziś z pełnym przekonaniem mówią jednak, że było warto, a efekt końcowy przerósł ich najśmielsze oczekiwania.

Bolączką wielu przedsiębiorców jest ciągła zmiana przepisów prawnych, zarówno krajowych, jak i unijnych. Dostosowanie się do nowych norm z pewnością nie ułatwia nam pracy, ale radzimy sobie z tym — mówi Grzegorz Szczepanik, dyrektor zarządzający firmy Aurum Chemicals
Wyświetl galerię [1/5]

SZKODLIWA NIESTABILNOŚĆ:

Bolączką wielu przedsiębiorców jest ciągła zmiana przepisów prawnych, zarówno krajowych, jak i unijnych. Dostosowanie się do nowych norm z pewnością nie ułatwia nam pracy, ale radzimy sobie z tym — mówi Grzegorz Szczepanik, dyrektor zarządzający firmy Aurum Chemicals RAFAŁ KLIMKIEWICZ/EDYTOR

— Firma powstała 25 lat temu. Początki naszej działalności przywołują na myśl jedno mieszkanie w bloku, a także walkę o linię telefoniczną, co w końcówce lat 80. nie było wcale takie proste. Najpierw zaopatrywaliśmy w sprzęt medyczny placówki zdrowia w Śląskiem, a potem również w innych województwach. Ostatnie lata to dla nas zwiększanie obrotów i zdobywanie nowych rynków, także międzynarodowych. Nasze towary eksportujemy już do przeszło 30 krajów — mówią Dariusz Socha, prezes, i Paweł Ossowski, menedżer ds. rozwoju biznesu Górnośląskiej Centrali Zaopatrzenia Medycznego Zarys, która produkuje i dystrybuuje sprzęt medyczny.

Podobne doświadczenia ma Grzegorz Szczepanik, dyrektor zarządzający firmy Aurum Chemicals, która zajmuje się dystrybucją surowców chemicznych.

— Działamy na rynku od 2007 r. Zaczynaliśmy od dwóch pracowników i jednego dostawcy ze Słowenii. Nie było łatwo, jednak dziś mamy już 26 dostawców, głównie z Europy Zachodniej, a ponadto Turcji, Stanów Zjednoczonych i krajów azjatyckich. Stale inwestujemy w ludzi. Dwa lata temu uruchomiliśmy biuro w Czechach, a w planach mamy kolejne otwarcie, tym razem na Węgrzech — informuje Grzegorz Szczepanik. Do łatwych nie należały również początki Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik”.

— Bywało trudno, a nawet bardzo trudno. Byliśmy jedną z najgorszych spółdzielni mieszkaniowych w Częstochowie, a dziś jesteśmy jedną z najlepszych w kraju. Sytuacja gospodarcza w Polsce jest coraz lepsza, jednak niektóre kwestie należałoby poprawić, np. rząd powinien ułatwić młodym ludziom dostęp do własnych mieszkań. Takie działanie pozwoliłoby im rozwinąć skrzydła, na każdym polu — twierdzi Kazimierz Jarosz, prezes Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik”.

W tym roku w województwie opolskim wyróżniliśmy 79 firm. Liderem została spółka Pearl Stream, która zajmuje się m.in. produkcją komponentów z tworzyw sztucznych i montażem podzespołów dla klientów z branż elektronicznej i motoryzacyjnej. Druga nagroda trafiła do Młyna Dalachów, producenta mąk i otrąb pszennych. Trzecie miejsce przypadło natomiast firmie Cocon, której główną działalnością jest sprzedaż sprzętu komputerowego, głównie firmy Dell. W województwie śląskim przyznaliśmy 500 wyróżnień.

Pierwszą nagrodę zdobyła firma SPM Poland, która zajmuje się logistyką kontraktową. Na miejscu drugim znalazło się przedsiębiorstwo CTL Service, które koncentruje się na budowie i serwisie infrastruktury kolejowej. Natomiast na pozycji trzeciej uplasowała się firma Eurozłom, która na dużą skalę obraca złomem różnych metali. Organizatorem rankingu Gazele Biznesu jest „Puls Biznesu”, zaś jego autorem wywiadownia gospodarcza Coface.

Komentarz autora rankingu

O nagrodzie słów parę

SZYMON WILIŃSKI

dyrektor ds. rozwoju usług informacji i windykacji w Coface

Nagroda, którą corocznie przekazujemy w ramach loterii wizytówkowej, organizowanej w czasie każdej z 12 gal Gazel Biznesu, to nieograniczony dostęp do bazy tzw. Raportów Podstawowych o firmach polskich. W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć zakres nagrody o bezpłatne pobieranie raportów handlowych także o firmach zagranicznych (z najważniejszych rynków, do których docierają polscy eksporterzy). Zwycięzca loterii — ale także każda firma, która zdecyduje, że chciałaby uzyskać taki dostęp do bazy Coface — może za jednym kliknięciem sprawdzić partnerów handlowych z 24 krajów Europy. Dostęp do informacji zawartych w naszych raportach pozwala na szybką ocenę sytuacji finansowej obecnych kontrahentów lub potencjalnych partnerów handlowych. Przedsiębiorcy mogą teraz szybciej podejmować decyzje, czy warto nawiązać współpracę z firmą — w raportach otrzymują np. ocenę zdolności kredytowej, czy wskazanie bezpiecznego limitu kredytowego. Z nieograniczonego dostępu do bazy Raportów Podstawowych Coface najczęściej korzystają przedsiębiorcy, którzy mają wielu odbiorców i którzy potrzebują precyzyjnej informacji, dotyczącej oceny ryzyka oraz wskazania wartości rekomendowanego limitu kredytowego. Z raportów tych korzystają również klienci ubezpieczeni w Coface, którzy (w ramach polisy ubezpieczeniowej) mogą samodzielnie nadawać limity kredytowe, dzięki czemu mają większą ochronę ubezpieczeniową już od pierwszej transakcji. Gazele, które nie miały szczęścia w losowaniu i nie wygrały dostępu do bazy Coface, zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na galach. Tam — dzięki specjalnie uruchomionej aplikacji — możliwe jest pozostawienie kontaktu, który pozwoli na bezpłatne pobieranie raportów handlowych z bazy Coface.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu