Wybór operatora na odcinku autostrady A-4 możliwy w I kw. 2004

10-12-2003, 18:09

PAP: Wiceminister infrastruktury Dariusz Skowroński liczy, że przetarg na koncesję na eksploatację odcinka autostrady A-4 od Wrocławia do Katowic rozstrzygnięty zostanie w I kwartale 2004 roku. To umożliwi rozpoczęcie pobierania opłat na części tego odcinka w drugiej połowie 2004 roku. Obecnie w przetargu uczestniczą trzy firmy.

"Żeby zdążyły w drugiej połowie roku zacząć pobierać opłaty, musimy zakończyć przetarg w pierwszym kwartale przyszłego roku" - powiedział w środę na spotkaniu z dziennikarzami Dariusz Skowroński, który jest także generalnym dyrektorem dróg krajowych i autostrad.

Przetarg obejmuje odcinek od Katowic do Wrocławia, jednak opłatą za przejazd najpierw miałaby zostać objęta trasa od Wrocławia do Kleszczowa (144 km).

Koncesja na eksploatację autostrady zobowiązuje m.in. do jej bieżącego utrzymania, przeprowadzania remontów i wymiany urządzeń oraz pobierania opłat (po wybudowaniu punktów poboru opłat).

Skowroński podtrzymał też wcześniejsze zapowiedzi możliwego zakończenia w niedługim czasie negocjacji z Gdańsk Transport Company (GTC) o budowie odcinka autostrady A-1 z Gdańska do Grudziądza.

"Rozmowy trwają. Jesteśmy cały czas w kontakcie z GTC. Wszystko wskazuje na to, że zamkniemy ten temat tak, jak chcieliśmy. Tak, żebyśmy - jeżeli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego - w przyszłym roku weszli na plac budowy" - powiedział.

W sierpniu 2002 roku resort infrastruktury, GTC i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad parafowały umowę koncesyjną w sprawie budowy przez GTC 91 km autostrady A1 na odcinku Gdańsk-Grudziądz.

Ma ona umożliwić koncesjonariuszowi dokonanie zamknięcia finansowego, co oznacza określenie sposobu finansowania projektu i organizację środków na jego realizację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wybór operatora na odcinku autostrady A-4 możliwy w I kw. 2004