Wybuch na Bali doprowadził do spadków w Europie

ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 14-10-2002, 11:02

LONDYN (Reuters) - Po początkowych wahaniach europejskie giełdy zniżkowały w poniedziałek rano, a niedzielny wybuch bomb na indonezyjskiej Bali doprowadził do wyprzedaży akcji spółek lotniczych i turystycznych.

O ponad 24 procent podrożały natomiast akcje niemieckiej firmy Wella z powodu informacji, że producent środków czystości Henkel zamierza złożyć ofertę jej przejęcia za 5,3 miliarda euro.

Do godziny 10.55 indeks Eurotop 300 spadł o 0,92 procent, a Eurostoxx 50 zniżkował o 0,71 procent. Aż o 2,63 procent zniżkował frankfurcki DAX. Około jeden procent traciły też kontrakty terminowe na Nasdaq 100 i S&P 500 co może być sygnałem, że sesje za oceanem mogą zacząć się zniżkami.

"Nastroje na rynku muszą się poprawić" - powiedział Robert Kerr z Bank of America, dodając, że trochę optymizmu mogłyby dostarczyć spółki technologiczne, które w tym tygodniu publikują swoje wyniki kwartalne.

Wśród nich znajdą się fińska Nokia, holenderski Philips Electronics, szwedzki producent sprzętu telekomunikacyjnego Ericsson. W USA wyniki podadzą Intel oraz Microsoft.

Aż 12 procent zyskały akcje koncernu farmaceutycznego AstraZeneca, ponieważ amerykański sąd zdecydował, że trzy firmy złamały prawa patentowe produkując tańsze kopie leku Prilosec.

Największej przecenie uległy akcje sektora turystycznego i linii lotniczych. W wyniku niedzielnego wybuchu bomb w indonezyjskim kurorcie Bali zginęło blisko 200 osób, głównie zachodnich turystów. Według przedstawiciela amerykańskich władz atak mógł być dziełem terrorystów z organizacji Al-Qaida, odpowiedzialnej za ataki 11 września.

O siedem procent przeceniono akcje grupy turystycznej TUI, a francuskiego organizatora wycieczek Club Mediterrannee o 11 procent. Walory Lufthansy przeceniono o 4,5 procent, a Air France o 3,9 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wybuch na Bali doprowadził do spadków w Europie