Wydatki japońskich gospodarstw prawdopodobnie znów spadły

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 05-03-2021, 07:52

Ekonomiści oczekują, że wydatki japońskich gospodarstw domowych prawdopodobnie odnotowały w styczniu drugi z rzędu spadek, co jest wynikiem wprowadzenia na części terenu kraju stanu wyjątkowego, informuje Reuters.

Kyodo/MAXPPP / MAXPPP / Forum

Mediana prognoz zakłada, że w pierwszym miesiącu 2021 r. wydatki zmniejszyły się o 2,1 proc. w porównaniu ze styczniem roku poprzedniego. W grudniu spadek był nieco niższy i sięgał 0,6 proc.

Z kolei licząc miesiąc do miesiąca styczniowy spadek mógł sięgnąć 3,1 proc. po 0,9-proc. wzroście w ostatnim miesiącu 2020 r.

Podkreśla się, że o ile popyt na urządzenia elektroniczne, żywność i napoje pozostał na poprzednim poziomie, to zauważalny był spadek w przypadku usług w tym podróży i żywienia poza domem.

Średnia projekcji ekonomistów wskazuje, że w ostatnim kwartale 2020 r. PKB Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększył się o 12,8 proc. w ujęciu annualizowanym, zaś w porównaniu z III kw. zwiększył się 3,0 proc. co miało pozwolić wyjść gospodarce z recesji wywołanej wybuchem pandemii koronawirusa.

Oficjalne rządowe odczyty o PKB i wydatkach zaplanowane są na 9 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane