Wydawcy wytaczają ankiety przeciw gigantom

opublikowano: 09-09-2018, 22:00

Parlament Europejski 12 września będzie głosował w sprawie dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.

O przyjęcie przepisów walczą organizacje autorów i wydawców, które liczą na to, że po ich wprowadzeniu technologiczni giganci z USA, tacy jak Google czy Facebook, będą się hojniej dzielić zyskami za korzystanie z cudzych utworów i sami wyłapywać oraz blokować treści, łamiące prawa autorskie. Organizacje w walce o przyjęcie przepisów postanowiły wspomóc się ankietą internetową. W ośmiu krajach unijnych, które są niezdecydowane w sprawie dyrektywy — w tym w Polsce — przeprowadziła ją firma Harris Interactive na zlecenie Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów (GESAC), do którego należy m.in. polski ZAiKS. Wyniki?

Średnio dwie trzecie respondentów uważa, że platformy internetowe nie dzielą się sprawiedliwie przychodami z twórcami. Co ciekawe, w Polsce ten odsetek jest wyraźnie niższy i najniższy w badanych krajach — wynosi tylko 46 proc. Jednocześnie 81 proc. badanych Polaków odpowiedziało, że jest za przyjęciem przez UE przepisów, gwarantujących wynagradzanie artystów i twórców treści przez platformy internetowe.

46 proc. Tylu badanych Polaków uważa, że technologiczni giganci nie dzielą się sprawiedliwie zyskami z twórcami treści.

81 proc. Tylu sądzi, że należy wprowadzić przepisy, gwarantujące dzielenie się zyskami przez platformy internetowe technologicznych gigantów, takich jak Google, Facebook, Amazon i Apple.

Źródło: Harris Interactive na zlecenie GESAC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu