Wyhamowanie wzrostowej serii cen złota

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 15-11-2021, 10:28

Notowania złota mają za sobą serię siedmiu z kolei dziennych zwyżek notowań. W rezultacie, cena złota dotarła do najwyższych poziomów od połowy czerwca, czyli od około 5 miesięcy. Dzisiaj rano na rynku tym widać delikatne przeceny, jednak nadal notowania kruszcu poruszają się blisko kilkumiesięcznych maksimów.

Fakt, że notowania złota zwyżkowały w ostatnich dniach mimo siły amerykańskiego dolara, świadczy o sile strony popytowej na tym rynku. Niemniej, w perspektywie kolejnych dni i tygodni inwestorzy znów będą rozgrywać informacje napływające ze strony banków centralnych.

Póki co, przedstawiciele największych banków centralnych utrzymują gołębią retorykę. W piątek dwóch przedstawicieli ECB podkreśliło, że mimo utrzymującej się podwyższonej inflacji, tak dynamiczny wzrost cen jest tymczasowy – a to oznacza, że nie ma przesłanek, aby ECB wycofywał się z ultraluźnej polityki monetarnej. W podobnym tonie wypowiedział się w niedzielę Neel Kashkari z Fed w Minneapolis, twierdząc, że Rezerwa Federalna „nie powinna przesadzać” z reakcją na podwyższone wskaźniki inflacji.

Gołębia retoryka najważniejszych banków centralnych póki co sprzyja zwyżkom cen złota, jednak nie można zakładać, że będzie się ona utrzymywać. W tym tygodniu o nastrojach inwestorów w kwestii dalszych działań Fed może zadecydować odczyt sprzedaży detalicznej w USA, zaplanowany na środę, który pokaże, na ile wysokie ceny wpłynęły na decyzje amerykańskich konsumentów.

Notowania złota – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane