Wyjaśnienia Banku BPH dot. depeszy ISB

Internet Securities
opublikowano: 21-02-2006, 17:49

Wyjaśnienia Banku BPH dot. depeszy ISB pt. Bank BPH zadowolony z oporu rządu wobec planów fuzji Pekao SA-BPH:

Wyjaśnienia Banku BPH dot. depeszy ISB pt. Bank BPH zadowolony z oporu rządu wobec planów fuzji Pekao SA-BPH:

Uprzejmie informuję, iż po przesłuchaniu taśm z nagraniem z dzisiejszej konferencji prasowej jedynym stwierdzeniem Prezesa Zarządu Banku BPH Józefa Wancera odnoszącym się do ogólnej sytuacji panującej w otoczeniu Banku BPH było zdanie:„Cieszę się, że bankiem interesują się inwestorzy, a nawet politycy, że wszystkim zależy na Banku BPH”. Przy czym zdanie to nie odnosiło się w żaden sposób do decyzji rządu w kwestii fuzji Banku BPH z Pekao SA ani w żaden sposób jej nie oceniało. Ponadto Prezes Józef Wancer przypomniał swoje wcześniejsze słowa: „Dobrze by było, gdyby nadzór wydał w I kwartale br. jakąś decyzję”

Jacek Balcer, Rzecznik prasowy Banku BPH

Informacja prezentowana przez agencję: Bank BPH zadowolony z oporu rządu wobec planów fuzji Pekao SA-BPH Warszawa, 21.02.2006 (ISB) – Bank BPH jest zadowolony ze sprzeciwu polskiego rządu przeciwko planowanej przez UniCredito Italiano fuzji tego Pekao SA i BPH, wynika z wtorkowych wypowiedzi prezesa Banku BPH Józefa Wancera.

„Bardzo cieszymy się z tego, że polskiemu rządowi zależy na Banku BPH” – powiedział Wancer podczas konferencji prasowej.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce ogłosić wezwanie, aby skupić ok. 29% akcji BPH, których nie posiada należący do grupy HVB Bank Austria Creditanstalt, a następnie połączyć BPH z Bankiem Pekao SA. Fuzja ta miałaby zostać przeprowadzona w ciągu 1-2 lat, a w jej rezultacie powstałby największy bank w Polsce kontrolujący ok. 20% rynku.

Polski rząd jest przeciwny fuzji. Na początku lutego Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zaskarżyło w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zgody na fuzję UCI i niemieckiej grupy HVB w części dotyczącej polskiego rynku.

Domaga się też od UCI, by do końca kwietnia sprzedało akcje BPH wracając do stanu zgodnego z postanowieniami umowy prywatyzacyjnej Pekao SA z 1999 roku. W umowie tej włoski inwestor zobowiązał się, że w ciągu 10 lat nie będzie inwestował w konkurencyjny bank w Polsce, jeśli będzie posiadał jeszcze co najmniej 10% akcji Pekao SA.

„To dobrze, że Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) ma wypowiedzieć się w kwestii fuzji 8 marca. Byłoby wskazane, żeby jakaś decyzja zapadła jeszcze w pierwszym kwartale 2006 roku” – powiedział we wtorek Wancer.

KNB zajmie się wnioskiem UCI na posiedzeniu 8 marca, choć członkowie Komisji sygnalizowali, że decyzja może nie zapaść od razu. (ISB) aok/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane