WYKONAWCOM NIE ZABRAKNIE ZAMÓWIEŃ

Radosław Górecki
opublikowano: 27-04-2000, 00:00

WYKONAWCOM NIE ZABRAKNIE ZAMÓWIEŃ

SKORZYSTALI: Rafał Jankowski, analityk CDM Pekao SA, zauważa, że najwięcej można zarobić na zarządzaniu projektami. W przypadku budowy dużych biurowców najbardziej skorzystały firmy zagraniczne. fot. MP

Analitycy twierdzą, że taki przyrost powierzchni biurowych, jaki miał miejsce w ciągu ostatnich lat w Warszawie, nie powtórzy się w żadnym mieście w Polsce. Biurowców będzie powstawać coraz mniej, ale generalni wykonawcy mogą liczyć na wzrost liczby zleceń na budowę mieszkań, magazynów i centrów rozrywki.

Boom na powierzchnie biurowe, jaki miał miejsce w stolicy w ciągu ostatnich 10 lat, prawdopodobnie nie powtórzy się w żadnym innym mieście.

Zarobili wszyscy

— Należy podkreślić, że sytuacji na warszawskim rynku biurowców nie można porównać z żadnym innym miastem Polski — twierdzi Rafał Jankowski, analityk CDM Pekao SA.

Zdaniem Rafała Jankowskiego, na boomie tym skorzystali wszyscy przedsiębiorcy związani z branżą budowlaną.

— Najwięcej zarabia się na zarządzaniu projektami. W wypadku wielkich biurowców skorzystały na tym firmy zagraniczne. Trzeba jednak zauważyć, że boom na rynku w stolicy dał zarobić wszystkim, poczynając od przedsiębiorstw dostarczających piasek, po wykonawców poszczególnych robót budowlanych — dodaje Rafał Jankowski.

Inne zlecenia

Obecna nadpodaż powierzchni biurowych w stolicy powoduje, że takich obiektów będzie powstawać coraz mniej.

— Szereg projektów zostało wstrzymanych. Inwestorzy nie palą się już do budowania biurowców, są bardziej ostrożni — zaznacza Rafał Jankowski.

Na kolejny boom budowlany na rynku biurowców trzeba będzie poczekać. Jednak perspektywy dla firm z branży są obiecujące. Powstaje bowiem coraz więcej centrów rozrywkowo-handlowych, kwoty wydawane przez inwestorów na takie obiekty wahają się od 50 do nawet 120 mln USD (200-480 mln zł).

Powstaje również coraz więcej magazynów, poza dużymi centrami dystrybucyjno-magazynowymi większość tych obiektów budowana jest na zlecenie mniejszych inwestorów. Przybywa też nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. Rynek nieruchomości będzie się jednak najdynamiczniej rozwijał w największych miastach Polski. Inwestorzy deklarują, że budować będą także w coraz mniejszych ośrodkach, ale na razie są to tylko zapowiedzi.

Radosław Górecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / WYKONAWCOM NIE ZABRAKNIE ZAMÓWIEŃ