Wykorzystaj dobrze to, co masz

Mir
opublikowano: 07-11-2014, 00:00

System ERP może całkowicie zaspokoić potrzeby kontrolingowo-zarządcze firmy.

Inwestycje w rozwiązania klasy business intelligence (BI) często są zbędne. W wielu przypadkach wystarczy w pełni wykorzystać system do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), który firma stosuje od lat. W narzędziu tym „zaszyte” są przecież funkcjonalności analityczne, pozwalające choćby na kontrolę kosztów działalności.

Mozliwosci systemów ERP daleko wykraczają poza ewidencjonowanie danych biznesowych — mówi Jarosław Iwanek, dyrektor działu konsultingu i analiz w spółce BPSC
Zobacz więcej

Mozliwosci systemów ERP daleko wykraczają poza ewidencjonowanie danych biznesowych — mówi Jarosław Iwanek, dyrektor działu konsultingu i analiz w spółce BPSC ARC

— To, jakich informacji potrzebują firmy, zależy od ich wielkości, branży, w której działają, stopnia skomplikowania organizacyjnego, a także od odbiorców i dostawców. Niektóre dane są jednak równieistotnie niezależnie od rodzaju przedsiębiorstwa. To analizy finansowe, budżetowe, sprzedażowe, dotyczące zapasów i HR, a więc dziedziny, z którymi doskonale radzi sobie zaawansowany system ERP — wskazuje Jarosław Iwanek, dyrektor działu konsultingu i analiz w spółce BPSC.

Więcej niż ewidencja

Rolą systemów ERP jest nie tylko ewidencjonowanie informacji, ale także robienie z nich użytku podczas podejmowania decyzji zarówno zarządczych, jak i strategicznych. Przechowywane w nich dane pozwalają na precyzyjne symulacje zdarzeń gospodarczych, na przewidywanie tendencji rynkowych i koniunktury czy prognozy, jak szybko zwrócą się planowane inwestycje.

— Biorąc pod uwagę możliwości oprogramowania ERP, trudno się nie dziwić, że firmy często wykorzystują je tylko do rejestracji zdarzeń, wystawiania dokumentów, rozliczeń płacowych czy finansowych — uważa dyrektor Iwanek. A kiedy warto pomyśleć o wdrożeniu oprogramowania BI? — Niekiedy potrzeby informacyjne zarządów są tak wysublimowane, że dostępne funkcjonalności systemów ERP nie wystarczają. Dotyczy to szczególnie wielkich przedsiębiorstw, przetwarzających bardzo dużą liczbę informacji lub danych pochodzących z różnych aplikacji. W takiej sytuacji niezbędne są narzędzia wyposażone w mechanizmy pozwalające analizować dane niezależnie od systemu ERP, wykorzystując zaawansowane funkcje hurtowni danych — tłumaczy menedżer z BPSC.

Bez analizy ani rusz

Od czego powinna zależeć decyzja o wdrożeniu analityki biznesowej? Jak zaznacza Jarosław Iwanek, stając przed wyborem „to BI or not to BI”, trzeba zrobić kilka rzeczy. Pierwszą jest sprecyzowanie wymagań co do potrzeb informacyjnych na każdym stanowisku użytkującym system. Drugą — sprawdzenie, czy funkcjonalność narzędzia ERP odpowiada potrzebom kontrolingowo-zarządczym. Wreszcie trzecia sprawa: decyzja o wdrożeniu systemu BI musi być koniecznie poprzedzona zdefiniowaniem polityki informacyjnej dla zarządu i kadry kierowniczej. [MK]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mir

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu