Wykupienie czy dobre wieści?

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM
opublikowano: 05-08-2009, 08:58

Środa na rynkach akcji, powinna być kolejnym dniem, gdy inwestorzy po jednej stronie giełdowej szali będą kłaść silne wykupienie, a po drugiej systematycznie napływające dobre wiadomości.

Dziś tych drugich może być naprawdę dużo. Na rynek powinna bowiem trafić cała grupa danych makroekonomicznych, które mają szanse być lepsze od prognoz. Do tej grupy należy zaliczyć indeks PMI dla sektora usług Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Strefy Euro, analogiczny indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług, dane o sprzedaży detalicznej w Strefie Euro oraz być może raport ADP nt. kondycji rynku pracy w USA.

W to wszystko wpisują się opublikowane dziś rano, lepsze od prognoz, wyniki spółek. Na Zachodzie takim raportem pochwaliła się AXA-a, a w Polsce Bank Zachodni WBK. W tym ostatnim przypadku zysk netto wypracowany w II kwartale br. sięgnął 258 mln zł i aż o 59 proc. przekroczył prognozy analityków. Tak dobry wynik może pomagać nie tylko BZ WBK, ale również innym bankom notowanym na warszawskiej giełdzie.

Podstawowym argumentem przemawiającym na rzecz spadków, niezmiennie od kilkunastu dni, pozostaje silne krótkoterminowe wykupienie. Może ono prowadzić do gwałtownej realizacji zysków. Dziś obawy przed materializacją takiego scenariusza dodatkowo wzmacniają nocne spadki w Azji (Nikkei -1,2 proc.), notowane na minusach kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy oraz taniejące surowce (ropa -0,9 proc.; miedź -0,2 proc.). Z tego też powodu sesja w Warszawie, co rano sygnalizowały już kontrakty na indeks WIG20, rozpocznie się od spadków.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy