Wynajem ostro do góry

opublikowano: 07-12-2016, 22:00

Rynek wynajmu długoterminowego rośnie. W III kwartale 2016 r. o 11 proc.

Na koniec trzeciego kwartału 2016 r. firmy należące do Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), reprezentujące około 80 proc. rynku CFM (zarządzania flotą) w Polsce, finansowały i zarządzały ponad 126,5 tys. pojazdów w usługach Full Serwis Leasingu i Leasingu z Serwisem.

Jak wynika z danych opublikowanych przez PZWLP, wzrost liczby aut w wynajmie długoterminowym jest w każdym kolejnym kwartale bieżącego roku coraz szybszy. W trzecim kwartale łączna flota firm PZWLP w usłudze Full Serwis Leasingu była większa o 11 327 aut niż rok wcześniej (o 11 proc., a także 9,4 proc niż w czerwcu i o 8,9 proc. niż w pierwszym kwartale.

— Wynika to przede wszystkim z tego, że z wynajmu długoterminowego korzystają już nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale szybko rośnie także sprzedaż tej usługi klientom z sektora małych i średnich firm — mówi Sławomir Wontrucki, prezes PZWLP i szef LeasePlan Polska. Znaczący był również udział wynajmu długoterminowego w całkowitej sprzedaży nowych samochodów osobowych do firm. Zgodnie z danymi IBRM Samar, w trzecim kwartale 2016 r. firmy kupiły 70,5 proc. wszystkich sprzedanych nowych aut osobowych. A PZWLP podaje, że w wynajmie długoterminowym znalazło się w tym czasie co piąte nowe auto osobowe (19,8 proc.) kupowane przez firmy, czyli ponad 12,8 tys. samochodów. Większość, bo nieco ponad 10 tys., kupiły firmy członkowskie PZWLP.

— Dane po trzecim kwartale po raz kolejny uświadamiają, że rynek flotowy jest filarem rozwoju branży motoryzacyjnej w Polsce. Nowe samochody są kupowane w zdecydowanej większości przez firmy. Wynajem długoterminowy ma już znaczący, bo 20-procentowy, udział w tym segmencie. Jesteśmy przekonani, że w najbliższych latach znaczenie wynajmu długoterminowego jeszcze bardzo urośnie, a usługa ta stanie się jedną z głównych form finansowania samochodów służbowych w Polsce — mówi Leszek Pomorski, członek zarządu PZWLP i prezes Alphabet Polska Fleet Management.

W liczącej na koniec trzeciego kwartału flocie ponad 126,5 tys. samochodów firm PZWLP dominuje usługa Full Serwis Leasingu (aż 90,3 proc. wszystkich aut). Leasing z Serwisem, czyli jej uproszczona wersja, dysponował zaś 9,7 proc. parku pojazdów członków PZWLP. Jeśli zaś chodzi o strukturę jednostek napędowych stosowanych w autach flotowych w wynajmie długoterminowym, to wciąż najpopularniejszy jest silnik Diesla (aż 72,4 proc.). Na drugiej pozycji jest silnik benzynowy (27,3 proc.).

Auta napędzane silnikami hybrydowymi i elektrycznymi to wciąż rzadkość we flocie (0,3 proc.), ale ich liczba na koniec trzeciego kwartału znacząco wzrosła — do 410 (394 samochody hybrydowe i 16 elektrycznych). W drugim kwartale takich aut było 296 (286 hybryd, 10 elektrycznych). Najpopularniejsze modele aut flotowych to: Skoda Octavia, Ford Focus, Skoda Fabia, Toyota Yaris i Opel Astra.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu