Wynajem z zasadami

opublikowano: 19-11-2017, 22:00

Pod względem rozwoju rynku najmu nadal wypadamy blado na tle Europy, jednak branża coraz bardziej się cywilizuje

W Polsce wynajmuje się tylko 16,3 proc. mieszkań, tymczasem w Szwajcarii 56,6 proc., w Niemczech 48,1 proc., a w Austrii 44,3 proc. — wynika z najnowszego raportu Targeto.pl. Eksperci przekonują jednak, że na rodzimym rynku zaczynają panować coraz wyższe standardy. Według najnowszej analizy Open Finance, eksmisją kończy się co 80. umowa najmu. To sygnał, że lokatorzy rzadko nie regulują swoich zobowiązań w sposób na tyle rażący, by właściciel kierował sprawę do sądu.

W Polsce dominują mieszkania na wynajem długoterminowy, jednak inwestorzy coraz częściej zastanawiają się nad alternatywną formą zarobku. Najem krótkoterminowy rozwija się najszybciej w największych miastach i miejscowościach turystycznych.
Zobacz więcej

WIĘCEJ CHĘTNYCH:

W Polsce dominują mieszkania na wynajem długoterminowy, jednak inwestorzy coraz częściej zastanawiają się nad alternatywną formą zarobku. Najem krótkoterminowy rozwija się najszybciej w największych miastach i miejscowościach turystycznych. FOT. ADAM CIERESZKO-PAP

— Nierzetelność najemców była w ostatnim czasie coraz mniejszym problemem. W latach 2007-10 eksmisją kończyła się prawie co 50. umowa najmu, w latach 2011-12 problem ten ograniczony został niemal o jedną czwartą — mówi Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Światowy poziom

Rozwojowi polskiego rynku najmu towarzyszy wzrost zainteresowania zagranicznych funduszy. Jakub Nieckarz, prezes firmy deweloperskiej PVI, przypomina, że szczególnym dla tego segmentu wydarzeniem był zeszłoroczny zakup dziewięciu kondygnacji w warszawskim apartamentowcu Złota 44 przez fundusz Catella Wohnen Europa.

— To największa transakcja w historii polskiego rynku mieszkań luksusowych. To również pierwszy w naszym kraju projekt długookresowego wynajmu apartamentów tej klasy. Transakcja potwierdza, że fundusz mający ogromne doświadczenie, wyniesione z inwestycji m.in. w Niemczech, Francji, Holandii czy Skandynawii, mocno wierzy w potrzebę dostarczenia na polski rynek usługi o wysokiej jakości. Nie jest to przy tym działalność spekulacyjna, obliczona na krótki okres, gdyż fundusz z zasady celuje w aktywa niskiego ryzyka. Ceny zaczynają się od 2 tys. EUR za miesiąc, a minimalny okres najmu określono na pół roku — informuje Jakub Nieckarz.

Aktywnie działa u nas także fundusz Bouwfonds Investment Management, który w 2016 r. kupił przy ulicy Pereca w Warszawie apartamentowiec z 193 lokalami.

— Była to pierwsza transakcja dotycząca sprzedaży całego budynku mieszkalnego tego rodzaju podmiotowi. To dopiero początek budowy portfela mieszkań, bo już w 2017 r. fundusz nabył część budowanego w Krakowie osiedla Apartamenty Novum. W trzech budynkach powstanie 146 typowych mieszkań i 113 mieszkań studenckich, o łącznej powierzchni użytkowej 9,2 tys. mkw. — dodaje Jakub Nieckarz.

Także Griffin Real Estate poprzez Resi 4 Rent, specjalnie utworzoną platformę lokali na wynajem, planuje w ciągu pięciu lat zarządzać około 7 tys. mieszkań. — W ślad za pionierami przyjdą kolejni inwestorzy instytucjonalni. Już aktywnie szukają możliwości wejścia na polski rynek. Kwestią czasu pozostaje ogłoszenie kolejnych tego typu transakcji — uważa Jakub Nieckarz.

Dobre widoki

Zdaniem ekspertów, rynek najmu ucywilizuje także przygotowywana przez rząd ustawa o REIT-ach, która ma spopularyzować inwestycje w nieruchomości mieszkaniowe na wynajem, umożliwiając inwestorom indywidualnym czerpanie korzyści z potencjału rozwoju tego sektora. Mieszkaniówka znajdzie się na uprzywilejowanej pozycji, ponieważ zakres działalności przyszłych REIT-ów zawężono właśnie do tego segmentu. Eksperci zapewniają, że wierzą także w szybki rozwój najmu krótkoterminowego, na który moda przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych.

— Coraz więcej kupujących rozważa przeznaczanie mieszkań na takie cele inwestycyjne. Miejsca szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia turystów, wynajmowane każdej doby, zarabiają na siebie w sezonie nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie — mówi Kuba Karliński z firmy Magmillon, która zajmuje się rewitalizacją starych nieruchomości. W Warszawie ceny wynajmu krótkoterminowego zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za noc. W przypadku designerskich mieszkań i domów w wyższym standardzie stawki mogą sięgać nawet 3,5 tys. zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu