Wynalazca "znikających linii" zarobi miliony

opublikowano: 17-07-2014, 12:08

Heine Allemagne stworzył spray, którym sędziowie wyznaczali miejsce wykonania rzutów wolnych podczas meczów niedawno zakończonego mundialu w Brazylii. Zarobi na swoim wynalazku miliony.

Allemagne wpadł na pomysł w 2000 roku kiedy oglądał mecz kwalifikacyjny piłkarskich mistrzostw świata Argentyna-Brazylia, podczas którego piłkarze tworzący tzw. mur stale przesuwali się podczas wykonywania wolnego w stronę piłki.

- Zwróciłem na to uwagę kiedy komentator powiedział, że chciałby doczekać dnia, kiedy mur będzie stał we właściwej odległości – powiedział brazylijski wynalazca. - Pomyślałem, że musi być jakiś sposób. Tani, biodegradowalny produkt. Białek linie, które musiałyby znikać po jakimś czasie. Poszedłem do łazienki, wziąłem spray z pianką do golenia i narysowałem linię na ramieniu. Zobaczyłem, że to działa – dodał.

W rzeczywistości było trudniej, bo pianka do golenia okazała się zbyt trwała. Dlatego Allemagne musiał poeksperymentować aby w końcu znaleźć formułę substancji znikającej po 60 sekundach. Okazało się, że najlepsza jest piana na bazie oleju roślinnego. Pozostało jeszcze wypromowanie produktu, co zajęło Brazylijczykowi blisko dekadę.
 
- Poświęciłem temu wynalazkowi 14 lat życia – powiedział.

Poświęcenie opłaciło się. Pianka wykorzystywana jest od jakiegoś czasu przez sędziów w Ameryce Południowej. Wypromowały ją jednak dopiero mistrzostwa w Brazylii. Na jej zastosowanie zdecydowało się po mistrzostwach wiele piłkarskich lig z całego świata.

Puszka piany kosztuje równowartość ok. 15 zł. 

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, uk.eurosport.yahoo.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane