Wyniki BZ WBK są pozytywne, martwią nieco rezerwy

Mirek Kuk
27-07-2004, 17:19

Wyniki Banku Zachodniego WBK za II kwartał są raczej pozytywne, ale nie na tyle by zmieniać całkowicie podejście do tego banku, uważają analitycy. Cieszą niższe koszty, a wyższe dochody, analityków zaskoczyły wyższe rezerwy.

Grupa BZWBK osiągnęła w pierwszym półroczu 2004 roku zysk netto na poziomie 252 mln zł, co oznacza wzrost o prawie 130% wobec pierwszych sześciu miesięcy roku ubiegłego.

„Pierwsze co rzuca się w oczy patrząc na wyniki banku to niższe koszty. To bardzo dobra informacja, bowiem strona kosztowa nie była do tej pory mocną stroną banku. Widać, że ubiegłoroczna restrukturyzacja przyniosła pozytywne efekty” – powiedział Andrzej Powierża, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Koszty ogółem wyniosły w pierwszym półroczu 592 mln zł i były niższe o 8% r/r.

„Pozytywny jest także wzrost przychodów, choć w przypadku przychodów odsetkowych i opłat i prowizji jest on nieco niższy od oczekiwań rynkowych. Bank lepiej sobie radził w przypadku przychodów z operacji finansowych” – powiedział analityk.

Dochody ogółem banku wzrosły w pierwszym półroczu o 13,9% do 988,8 mln zł,

Zdaniem Powierży zaskoczeniem jest większy poziom rezerw. Saldo rezerw wyniosło dla grupy w II kwartale 62,2 mln zł.

„Wygląda na to, że bank przy większych przychodach postanowił zrobić przegląd portfela kredytowego i utworzyć większe rezerwy. Daje to nadzieję na niższe saldo rezerw w kolejnych kwartałach” – uważa analityk DI BRE Banku.

Jego zdaniem takie działanie BZWBK może prowadzić do postawienia pytania, co w takiej sytuacji zrobią inne banki.

„Jeżeli przyjmiemy, że BZWBK prowadził dość konserwatywną politykę kredytową, to co zrobią inne banki? Można spodziewać się, że tworzone przez nich rezerwy będą większe od oczekiwanych dotychczas” – uważa Powierża.

Analityk sądzi, że wypracowanie przez BZWBK zysku w 2004 roku w wysokości 375 mln zł, o których wspominał we wtorek prezes banku, Jacek Kseń jest jak najbardziej możliwe.

„Jest to dość realne, choć wiele będzie zależeć od ogólnej kondycji gospodarki” – uważa analityk.

W pierwszym kwartale PKB wzrosło o 6,9%, w całym 2004 roku ekonomiści oczekują wzrostu na poziomie 5,5-6,0% wobec 3,8% w 2003 roku.

Na zamknięciu akcje BZWBK kosztowały 80,30 zł za walor, po spadku o 0,12%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirek Kuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wyniki BZ WBK są pozytywne, martwią nieco rezerwy