Wyniki dają nadzieję na kontynuację hossy

opublikowano: 26-05-2015, 00:00

Analitycy DM BOŚ pozytywnie oceniają osiągnięcia spółek z GPW w I kwartale. Nie obawiają się też o rynek byka.

Łączne zyski spółek, monitorowanych przez analityków Domu Maklerskiego BOŚ, okazały się w I kwartale znacząco wyższe od oczekiwań — na poziomie operacyjnym było to 18 proc., a na poziomie netto 14 proc. powyżej prognoz. Co więcej — jednocześnie prawie dwie trzecie spółek poprawiło wyniki w ujęciu rocznym.

„Jesteśmy zadowoleni z wyników firm. Ożywienie w gospodarce w końcu znajduje odzwierciedlenie w rezultatach przedsiębiorstw — i dotyczy to szerokiego grona podmiotów. Mocne wejście w rok zwiększa naszą pewność co do realizacji założonego wzrostu zysku netto obserwowanych spółek o 19 proc. w 2015 r.” — podkreślają analitycy domu maklerskiego.

Eksperci szybko jednak tonują entuzjazm. Ich zdaniem, akcje z GPW są na krawędzi przewartościowania. Szacowana przez nich godziwa wartość WIG to 55 tys. pkt., czyli 2 proc. poniżej kursu rynkowego.

„Choć daleko nam do bańki, a ceny akcji mogą być niedowartościowane lub przewartościowane przez dłuższy czas, to zwracamy uwagę, że już dawno nie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której ceny mogły pójść trochę za wysoko. Aby zwiększyć przestrzeń do uzasadnionej fundamentami zwyżki, w kolejnych kwartałach dynamika wyników musiałaby wzrosnąć, czego wykluczyć nie można, biorąc pod uwagę lepsze od oczekiwań rezultaty za I kwartał” — dodają specjaliści DM BOŚ.

Ich zdaniem, przewartościowanie nie stanowi jednak dużego zagrożenia dla rynku byka na lokalnym rynku, dla którego wciąż największym niebezpieczeństwem są wydarzenia natury geopolitycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy