Wyniki Lotosu zagrożone

PJ
opublikowano: 31-08-2010, 10:08

Fatalny wynik netto to efekt przeszacowania długu. Na pocieszenie pozostaje poprawa operacyjna.

Grupa Lotos miała w II kwartale 645,6 mln zł straty netto na działalności kontynuowanej. W I kw. spółka miała 26,8 mln zł zysku.

— Pojawia się coraz więcej zagrożeń dla obecnej koniunktury gospodarczej w skali globalnej. Niepokojące sygnały napływają przede wszystkim z USA i Chin. W związku z tym nie można wykluczyć, że do końca roku cena baryłki ropy naftowej może spaść do około 64 USD. To z kolei może negatywnie zaważyć na wynikach polskich koncernów paliwowych w III i IV kwartale — twierdzi Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy.

Daniel Kostecki i Jacek Mielcarek, analitycy X-Trade Brokers, zwracają uwagę, że na pogorszenie wyniku finansowego kluczowy wpływ wywarło przeszacowanie dolarowego długu spółki, co spowodowane było osłabieniem złotego wobec amerykańskiej waluty w II kwartale (strata wysokości 929,4 mln zł). Dodają jednak, że korzystnie przedstawia się sytuacja operacyjna grupy. Przychody grupy wzrosły o 37,7 proc., do 4,747 mld zł. Zysk operacyjny był w minionym kwartale wyższy o około 46 proc. i wyniósł 230,4 mln zł.

Rafał Salwa zaznacza, że pozytywny dla Lotosu był w II kw. 2010 r. wzrost — o 39,2 proc. w stosunku do II kw. 2009 r. — ilości przerobionej ropy naftowej w gdańskiej rafinerii.

— Ponadto warto również zaznaczyć, że od kwietnia do czerwca gdański koncern przerobił około 68 proc. ropy więcej niż przed rokiem. Znaczący wzrost mocy produkcyjnych wynika przede wszystkim z programu inwestycyjnego 10+ — podkreśla Rafał Salwa.

645,6 mln zł

Tyle straty netto miała Grupa Lotos w drugim kwartale 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane