Wyniki poprawiły nastroje

Marek Druś
opublikowano: 18-02-2005, 00:00

Na zagraniczne rynki akcji powróciły wzrosty. Nastroje poprawiły bardzo dobre wyniki spółek. W Europie największym popytem cieszyły się akcje spółek branż naftowej i finansowej. W USA optymizm wzrósł po dobrych wynikach Wal-Mart i Hewlett-Packard.

Korekta na europejskich giełdach trwała tylko jeden dzień. W czwartek na rynkach znów przeważał popyt. Optymizm wzrósł po przedstawieniu przez największe spółki bardzo dobrych wyników. Na giełdzie w Paryżu mocno zdrożały akcje grupy Total. Kurs największego europejskiego producenta paliw osiągnął najwyższą wartość od kwietnia 2002 roku, po tym gdy jego wyniki kwartalne okazały się lepsze niż oczekiwał rynek. Na giełdzie w Londynie największy jednodniowy wzrost kursu od sierpnia ubiegłego roku zanotował Cairn Energy. Spółka poinformowała, że znalazła ropę i gaz w dwóch z pięciu odwiertów prowadzonych w Indiach. Popyt na akcje spółek branży finansowej wywołały dobre wiadomości ze Szwajcarii. Credit Suisse i Zurich Financial poinformowały o lepszych niż oczekiwano wynikach, co przełożyło się na duży wzrost ich kursów. Najmocniej drożejącym europejskim blue chipem z indeksu Stoxx 50 był francuski L’Oreal. Największy na świecie producent kosmetyków osiągnął w ubiegłym roku ponad dwukrotnie wyższy zysk od osiągniętego rok wcześniej.

Giełdy w USA rozpoczęły sesje wzrostami. Nastroje poprawiły dobre wyniki Hewletta-Packarda i Wal-Mart. Pozytywnym sygnałem był także spadek liczby tzw. nowych bezrobotnych do najniższego poziomu od czterech lat. Większy popyt hamowało oczekiwanie na wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej przed komisją Izby Reprezentantów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu