Wyniki spółek ważniejsze od koronawirusa

opublikowano: 30-01-2020, 22:25

Dow Jones i Nasdaq wzrosły o 0,4 proc. i była to już ich trzecia z rzędu sesja zakończona zwyżką wartości. S&P500 wzrósł o 0,3 proc.

Na amerykańskie rynki akcji największy wpływ miały w czwartek doniesienia dotyczące wyników kwartalnych spółek i epidemii koronawirusa. W przypadku pierwszych mocno drożały akcje m.in. Tesli, Coca-Coli i Microsoftu, których raporty okazały się lepsze niż oczekiwano, a taniały akcje Facebooka i UPS, których wyniki lub prognozy rozczarowały. Dalszy wzrost liczby zarażeń i ofiar śmiertelnych nowego koronowirusa psuł nastroje głównie w pierwszej części handlu. Ogłoszenie przez Światową Organizację Zdrowia, że problem ma charakter międzynarodowy, uznano jedynie za stwierdzenie faktu i nie wywołało większej reakcji.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
ARC

Popytem cieszyły się głównie akcje spółek finansowych oraz dostawców dóbr codziennego użytku i spółek użyteczności publicznej. Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty usług telekomunikacyjnych i ochrony zdrowia. Utrzymujący się popyt na tzw. bezpieczne przystanie widoczny był we wzroście kursu złota najwyżej od 7 lat i spadku rentowności obligacji skarbowych USA.

Na zamknięciu sesji drożało 60 proc. spółek z S&P500 i 18 z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones. W trójce najmocniej drożejących oprócz wymienionych wcześniej Coca-Coli i Microsoftu znalazł się także Goldman Sachs. Największe spadki kursów zaliczyły Pfizer, Nike i Dow.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane