Wyprzedaż polis mieszkaniowych

opublikowano: 11-10-2017, 22:00

Towarzystwa ubezpieczeniowe rywalizują na promocje w ubezpieczeniach mieszkań i domów. Na rynku pojawiają się coraz bardziej absurdalne stawki

Po latach stosowania dumpingowych cen polis komunikacyjnych OC i AC towarzystwa ubezpieczeniowe zajęły się wzmacnianiem drugiej nogi w ubezpieczeniach majątkowych — budują portfele klientów, którzy chcą ubezpieczyć mieszkanie lub dom. Nadal przyciągają atrakcyjną ceną, jednak tym razem nie obniżają drastycznie podstawowych cen taryf, jak w przypadku klientów zmotoryzowanych. Do walki o klienta w mieszkaniówce wykorzystują przede wszystkim narzędzia marketingowe — wysokie rabaty, sięgające nawet 60 proc. składki. Dużo wyższe niż agenci mieli do tej pory.

Owczy pęd

Rywalizacja zaczęła się na początku tego roku. — Zauważyliśmy wzmożone akcje promocyjne dwóch dużych ubezpieczycieli. Towarzystwa szeroko komunikowały o promocjach w mediach oraz wysyłały mejlingi do klientów — mówi szef jednej z firm ubezpieczeniowych, który chce zachować anonimowość.

Rynek zareagował niemal natychmiast. Obecnie praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe w Polsce przyciągają klientów obniżkami cen polis w mieszkaniówce. Walka o klienta promocjami ma jedną podstawową zaletę — w każdej chwili można się wycofać. Mimo że agenci mają wyznaczone progi kwotowe, których nie mogą przekroczyć bez względu na wysokość zniżek, to pełno jest ofert w bardzo niskich cenach. Zdaniem naszego informatora, dochodzi do absurdalnych sytuacji, w której zakup polisy mieszkaniowej to wydatek rzędu 80 czy 90 zł. W skrajnych przypadkach roczna składka wynosi nawet 50 zł.

— Stawki poniżej granicy rentowności stosują przede wszystkim niszowe towarzystwa, chcąc złowić klienta na haczyk, ponieważ wypłata odszkodowania będzie równie mizerna jak cena polisy — tłumaczy nasz informator. Cena polisy mieszkaniowej zależy od kanału dystrybucji. Kupując dziś ubezpieczenie mieszkania przez internet lub smartfon średnia składka waha się od 220 do 250 zł. Drożej zapłacimy w punktach stacjonarnych. Multiagencje oferują polisy w cenie od 250 do 350 zł. Najwięcej trzeba zapłacić, kupując ubezpieczenie bezpośrednio u ubezpieczyciela — od 400 do 450 zł.

Przecena oferty

Rywalizację o klienta w mieszkaniówce dostrzega również Katarzyna Butkiewicz z porównywarki ubezpieczeniowej Ubea. Z jej obserwacji wynika, że polisy tanieją. Jeszcze dwa lata temu ochronę 50-metrowegomieszkania w Warszawie za mniej niż 200 zł oferowała jedynie Proama. Dziś polisę w tej cenie mają również AXA i Generali. — Nie jest to duży wydatek, nawet jeśli uwzględnimy fakt, że polisa ma chronić mieszkanie jedynie od zdarzeń losowych — twierdzi Katarzyna Butkiewicz. Ceny polis obniżają również ubezpieczyciele, którzy sprzedają produkty z wyższej półki.

— W 2015 r. ubezpieczenie w Warcie kosztowało 362 zł. Dwa lata później polisę na to samo mieszkanie można kupić w tym towarzystwie za 337 zł — mówi ekspertka porównywarki. Ubezpieczyciele mają za sobą udany półrocze — rynek urósł o 15 proc., głównie dzięki podwyżkom polis komunikacyjnych OC i AC, które trwają nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy. To, jak będą kształtować się stawki w przyszłości, zależy przede wszystkim od tego, czy w długim okresie będą rosnąć kwoty z odszkodowań i świadczeń. Jednak teraz, gdy rynek jest dodatni, ubezpieczyciele mogą też wzmocnić portfel ubezpieczeń mieszkaniowych. Sprzedaż polis mieszkaniowych napędzają też nawałnice, które przetoczyły się przez kraj w ostatnim roku.

OKIEM BRANŻY

Nie ulegamy takim pokusom

ARKADIUSZ WIŚNIEWSKI

członek Generali TU

Rynek ubezpieczeń mieszkaniowych w Polsce to przede wszystkim problem świadomości ubezpieczeniowej, a nie ceny polisy. Wciąż prawie połowa domów i mieszkań w Polsce nie jest chroniona polisą. Średnia cena ubezpieczenia mieszkania lub domu to koszt 250 zł rocznie. Trzeba jednak również pamiętać, że klienci często kupują polisy mieszkaniowe tylko jako wymóg banku przy zabezpieczaniu kredytu (wymóg cesji), a nie dla siebie, co może kusić do oferowania cen nieadekwatnych do ryzyka ubezpieczeniowego. Polityka cenowa Generali nie pozwala na uleganie tego typu pokusom. Chcemy wyróżniać się na rynku szerokim zakresem ochrony, a nie ceną, dlatego jako jedyni na rynku mamy w zakresie np. rażące niedbalstwo. Co do całego rynku — jeśli ktokolwiek miał tego typu pomysły, musiał je zweryfikować po sierpniu tego roku. Huraganowe wiatry pustoszące budynki w północnej Polsce uświadomiły naocznie, że wynik w ubezpieczeniu domów i mieszkań determinowany jest głównie przez zjawiska pogodowe, a sierpień tego roku był dla wszystkich ubezpieczycieli bolesny.

OKIEM EKSPERTA

Zniżki nie dotyczą wszystkich

MARCIN TARCZYŃSKI

analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń

Od kilku lat mamy do czynienia z boomem mieszkaniowym. Polacy nabywają lub budują nieruchomości na potrzeby własne, ale też w celach inwestycyjnych. Ponadto systematycznie podnoszony jest standard budynków już użytkowanych. Budynki nowe i remontowane są zazwyczaj dobrze zabezpieczone zarówno pod kątem ryzyka pożaru, jak też kradzieży z włamaniem. Mają także sprawne instalacje wodno-kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Są one bezpieczniejsze i w przypadku tej części klientów pojawił się potencjał do obniżenia taryfy ze względu na charakter ryzyka ubezpieczeniowego. Osoby te jednak zazwyczaj nie poprzestają na podstawowym ubezpieczeniu mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Ich potrzeby są znacznie szersze. Wykupują ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ochrony prawnej, sprzętu elektronicznego od awarii lub rozszerzone warianty assistance. Zniżki nie dotyczą całego rynku. W przypadku budynków charakteryzujących się nienależytym stanem technicznym, palną konstrukcją lub położeniem na terenach zalewowych lub osuwiskowych obserwujemy nawet zwyżkę stawek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy