Wyścig psich zaprzęgów ruszył po raz 46

opublikowano: 05-03-2018, 22:00

W sobotę w Anchorage na Alasce rozpoczął się długodystansowy Wyścig Psich Zastępów Iditarod (46th Iditarod Trail Sled Dog Race), jeden z najsłynniejszych tego typu na świecie.

W sobotę w Anchorage na Alasce rozpoczął się długodystansowy Wyścig Psich Zastępów Iditarod (46th Iditarod Trail Sled Dog Race), jeden z najsłynniejszych tego typu na świecie. W tym roku główna nagroda to „tylko” 500 tys. USD, a nie 750 tys. jak w poprzednich latach. Kryzys w zależnym od rynku ropy amerykańskim stanie zmusił organizatorów do oszczędności.

Zobacz więcej

Fot. Arctic Warrior

W wyścigu wystartowało 67 maszerów ze swoimi psimi zaprzęgami i pomocnikami. Trasa organizowanego od 1973 r. wyścigu ma ponad 1,6 tys. km i biegnie od Willow do Nome. Jest pokonywana w tydzień, 10 dni lub więcej. W tym roku start odbywał się w atmosferze protestów obrońców praw zwierząt, przez których — jak twierdzą organizatorzy — wycofał się co najmniej jeden duży sponsor.

— To nie jest jeden z tych malutkich przyjemnych wyścigów — mówi Fern Levitt, kanadyjski producent filmowy, który nakręcił o nim film dokumentalny.

Wyścig budzi niemałe kontrowersje — w ubiegłym roku u psów ze zwycięskiego zaprzęgu wykryto opioidy, czyli substancje dopingujące. Krytycy podkreślają, że zdarza się, że psy umierają z wycieńczenia, zanim dotrą do mety lub tuż po zakończeniu wyścigu. Niektórzy jednak go bronią.

— Myślę, że większość osób, które startują, czuje silną więź ze swoimi psami, kochają je i chcą dla nich jak najlepiej — powiedziała jedna z kibicek. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu