Wytyczono nowe trasy dla tankowców

Bogdan Tychowski
18-09-2003, 00:00

Przedstawiciele administracji morskich krajów bałtyckich poszukują tras dla tankowców.

Na szczecińskiej międzynarodowej konferencji przedstawicieli administracji morskich Niemiec, Danii, Szwecji i Polski ustalano nowe trasy bałtyckie dla tankowców.

Opracowano projekt tras dla tankowców, statków o dużym zanurzeniu oraz jednostek przewożących ładunki niebezpieczne. Na Bałtyku obserwuje się ożywienie, będące wynikiem szybkiego rozwoju portów i przedsiębiorstw oferujących przewozy morskie i planowanego rozszerzenia Unii.

— Kraje nadbałtyckie stają się interesujące dla inwestorów, chcących skorzystać z dróg morskich przy przewożeniu dużych ilości ładunków. Na obszarach sąsiadujących z akwenem mieszka 55 mln osób — większość w 49 miastach liczących 100 tysięcy mieszkańców. Funkcjonuje tu również 76 dużych portów — mówi Dariusz Wojcieszek, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Z raportu opracowanego przez niemiecki Schiffahrtinstitut w Warnemunde wynika, że rocznie przez Bałtyk przewozi się ponad 350 mln ton ładunków w postaci stałej i płynnej, w tym ponad 150 mln ton ropy i substancji ropopochodnych. Przewiduje się, że do 2010 r. liczba ta zwiększy się o 50 proc., a największy rozwój transportu i jednocześnie ruch na trasach tranzytowych wystąpi w Europie Wschodniej.

— Z dotychczasowych analiz niezbicie wynika, że za siedem lat przez Bałtyk przewożonych będzie 1,5 mln ton ładunków dziennie — dodaje Ewa Wieczorek z Urzędu Miasta Szczecina.

Większy ruch oznacza rosnące ryzyko katastrof ekologicznych. Obecnie najważniejsze jest więc stworzenie międzynarodowego systemu informacji, który umożliwi ścisłe kontrolowanie ruchu statków przewożących ładunki niebezpieczne dla środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Wytyczono nowe trasy dla tankowców