Wyższe prognozy bardziej realne

Marcin Goralewski
opublikowano: 19-04-2004, 00:00

Ograniczenie niedawnej emisji obligacji aż o ponad połowę na razie nie wpłynie negatywnie na produkcję Brok-Strzelca.

Małopolski browar Brok-Strzelec nie wyklucza, że poszuka kapitału, aby wspomóc produkcję piwa.

— Nasze zadłużenie bankowe sięga 6 mln zł, co przy skali prowadzonej działalności nie jest dużą kwotą. Nie sądzę, abyśmy mieli jakiekolwiek problemy z uzyskaniem pieniędzy. Dużo zależy od tego, jak będzie szła sprzedaż piwa — mówi Adam Brodowski, prezes notowanego na giełdzie browaru.

Na razie wiele wskazuje na to, że produkcja idzie pełną parą.

— W marcu sprzedaliśmy o 70 proc. piwa więcej niż w lutym. W kwietniu sprzedaż skoczyła o kolejne 50 proc. — ujawnia prezes spółki.

Brok-Strzelec chce zarobić w tym roku 4,6 mln zł przy 162 mln zł przychodów ze sprzedaży. To konserwatywna prognoza, która nie obejmuje podpisanych niedawno kontraktów eksportowych. Spółka nie wyklucza, że zostanie podniesiona, patrząc chociażby na ostatnią dynamikę wzrostu sprzedaży.

Kilka tygodni temu Brok-Strzelec sprzedał obligacje zamienne na akcje wartości 15 mln zł. Pierwotnie emisja miała opiewać na ponad 40 mln zł. Zmniejszenie emisji wynikało z napiętych terminów — bank Pekao SA zajął rachunki bankowe browaru, domagając się natychmiastowej spłaty 15 mln zł. Brok-Strzelec takich pieniędzy nie miał. Pojawiły się pytania, czy po zmniejszeniu emisji znowu w spółce będzie brakowało gotówki.

— Emisja miała być tak duża, bo chcieliśmy pozyskać kapitał na spłatę wyemitowanych wcześniej obligacji pięcioletnich, które są droższe w obsłudze. Ograniczenie emisji sprawiło, że papierów tych nie wykupimy — tłumaczy Adam Brodowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyższe prognozy bardziej realne