Wyższe stopy szkodzą kontraktom

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-11-2021, 13:48

W przeciwieństwie do poniedziałku, we wtorek najsłabiej przed rozpoczęciem sesji zachowują się kontrakty na indeks Nasdaq. Dzień wcześniej wycena tego indeksu rynku technologicznego zeszła z rekordowego poziomu. Korektę wywołały obawy o wyższe stopy procentowe, które są czynnikiem działającym na niekorzyść akcji gigantów technologii.

Fot. Jeenah Moon/Bloomberg

Około godziny 13:30 kontrakty na indeks Dow Jones IA rosły o 0,01 proc. Futures na S&P500 zniżkowały o 0,04 proc. zaś na Nasdaq spadały o 0,17 proc.

Powołanie Jerome Powella na stanowisko szefa Fed na drugą kadencję początkowo dobrze zostało odebrane przez inwestorów angażujących się w akcje spółek z tradycyjnych sektorów gospodarki. Perspektywa wcześniej podwyżki stóp procentowych (spekuluje się, że Fed mógłby podnieść stawki już w czerwcu) podbija notowania akcji banków, a największą zwyżką może pochwalić się Citigroup.

W przeciwnym kierunku podąża wycena papierów spółek z grup FAANG i Big Data.

Wtorkowe kalendarium danych makro przewiduje publikację indeksów PMI dla przemysłu i usług oraz wskaźnika Fed opracowywanego przez oddział z Richmond, obrazującego koniunkturę wytwórczą w tym regionie USA.

Z ważnych dla handlu informacji warto wspomnieć o kontynuacji przeceny ropy naftowej oraz złota. W przypadku ropy podstawą dla zniżki są obawy związane z osłabieniem popytu w związku z nowymi falami Covid-19 oraz uruchomienie strategicznych rezerw surowca np. w Stanach Zjednoczonych w celu obniżenia wysokich cen paliw na stacjach.

Na niekorzyść akcji przemawia też dosyć wysoka rentowność amerykańskich obligacji skarbowych.

Podobnie jak dzień wcześniej, handel ma nieco stłumiony charakter co należy wiązać z zamknięciem rynku w czwartek ze względu na Święto Dziękczynienia oraz skróconą sesją dzień później.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane