Wyższy standard życia wrocławian

opublikowano: 21-03-2019, 22:00

Rozwój usług dla inteligentnego miasta to cel projektu zainicjowanego przez Wrocław oraz firmy Tauron i Ericsson.

Wrocław prowadzi projekt CityLab, tworząc warunki, w których przedsiębiorcy, start-upy i naukowcy mogą testować autorskie i niespotykane dotąd w przestrzeni publicznej rozwiązania odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Dostarczą one przydatnych informacji m.in. o jakości powietrza i dostępności miejsc parkingowych. Wykorzystana będzie do tego infrastruktura miejska, komunalna, energetyczna i telekomunikacyjna. Powstanie też nowa infrastruktura do przesyłu danych. Testowanie rozwiązań podczas prac badawczych odbędzie się w rzeczywistych warunkach miejskich.

Z korzyścią dla mieszkańców

— Po raz pierwszy w Polsce wdrożymy rozwiązania z zakresu internetu rzeczy w kilkusettysięcznym mieście. Zastosujemy do tego sieć czujników dostarczających informacje ułatwiające zarządzanie poszczególnymi funkcjami aglomeracji, a także wykorzystamy infrastrukturę Grupy Tauron, by świadczyć zaawansowane usługi technologiczne dla mieszkańców i biznesu — mówi Michał Koszałka, prezes firmy Magenta Grupa Tauron.

Projekt zakłada rozwój technologii w kilku dziedzinach. Jedną z nich jest monitorowanie jakości powietrza przy użyciu czujników zamontowanych w różnych częściach miasta. Specjalna aplikacja wyznaczy obszary, w których warunki sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz i będzie przewidywała zmiany jakości powietrza z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Rozwijany będzie system zarządzania parkowaniem — na podstawie zebranych danych mieszkańcy dostaną informacje o zajętości miejsc postojowych w rejonie, do którego zmierzają. Odpowiednio dobrane technologie ułatwią również efektywne zarządzanie koszami na śmieci na przystankach. Współpraca obejmie także prace nad rozszerzeniem podstawowej funkcji słupów oświetleniowych o nowe funkcje, przydatne dla miasta i mieszkańców. Do testowania rozwiązań w tym zakresie wybrano infrastrukturę oświetleniową ulicy Powstańców Śląskich. Planowane jest wdrożenie modułu do zliczania pojazdów, rowerów i pieszych, a także dostosowanie natężenia światła do warunków zewnętrznych.

— Wrocław jest otwarty na inicjatywy poprawiające jakość życia mieszkańców i zapewniające zrównoważony rozwój gospodarczy. Dzięki nowym technologiom możemy udoskonalać przestrzeń miejską, tworząc tym samym miejsce przyjazne do pracy i życia — podkreśla Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Nowe wdrożenia

Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) polega na komunikowaniu się przedmiotów przez agregowanie i przesyłanie różnego rodzaju danych. Ważnym elementem projektu wdrażanego we Wrocławiu będzie zastosowanie nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz zbieranie, przetwarzanie i analizowanie dużych ilości danych pochodzących z zainstalowanych czujników i inteligentnej infrastruktury (open data).

— Ericsson, mając wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań mobilnych, toruje drogę nowym wdrożeniom w ramach przygotowań do wprowadzenia 5G SmartCity i upowszechnienia IoT, co poprawi standard życia mieszkańców i zwiększy atrakcyjność inwestycji. Dzięki sieci operatora komórkowego Plus po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystana technologia Narrow Band Internet of Things (NB-IoT) dostarczona w ramach rozwiązania Ericsson Radio System — opisuje Martin Mellor, szef Ericssona w Polsce.

Prace badawczo-rozwojowe prowadzone podczas projektu mają przynieść nowe rozwiązania technologiczne dla Wrocławia w zakresie internetu rzeczy do zastosowania w warunkach miejskich. Nad realizacją przedsięwzięcia i wdrożeniem rozwiązań ze strony miasta czuwa Biuro SmartCity i zarządzania projektami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Wapechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu