Wziątek: KNF powinna była poinformować ABW

PAP
13-09-2012, 13:14

Komisja Nadzoru Finansowego powinna była poinformować Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. Amber Gold. Nieprzekazanie informacji Agencji było poważnym zaniedbaniem - ocenił w czwartek jeden z członków speckomisji Stanisław Wziątek (SLD).

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznaje się w czwartek z informacją m.in. szefa ABW i CBA, a także Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w sprawie Amber Gold. Szef Agencji Krzysztof Bondaryk przedstawił posłom notatkę, którą Agencja przesłała pod koniec maja m.in. do premiera w momencie, gdy ustaliła, że działalność spółki jest przypuszczalnie oparta na mechanizmie tzw. piramidy finansowej, w której potencjalnymi pokrzywdzonymi może być kilkadziesiąt tysięcy osób.

Bondaryk, który wyszedł już z posiedzenia komisji, nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Wziątek powiedział, że w jego ocenie ABW w tej sprawie działała właściwie, tym bardziej że uzyskała informację, iż sprawę wyjaśnia prokuratura i zajmuje się nią policja.

"Nie uzyskała informacji od Komisji Nadzoru Finansowego (która już w połowie grudnia 2009 r. złożyła ws. spółki zawiadomienie do prokuratury - PAP), co moim zdaniem jest karygodne. Komisja Nadzoru Finansowego informowała ABW o obrocie finansowym w wielu mniej istotnych sprawach. Pomimo podpisanego porozumienia w tej sprawie informacji nie przekazała - co uważam za poważne zaniedbanie" - dodał.

Zaznaczył również, że spośród adresatów notatki ABW jedynie minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki "podjął jakieś działania". "Spotkał się z szefem ABW i wskazał mu pewne kierunki działań, które powinny zostać podjęte. O żadnych innych reakcjach nic nie wiemy, nie wiedział o nich również minister Cichocki" - zaznaczył Wziątek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Wziątek: KNF powinna była poinformować ABW