Wzór na konkurencję: granty dla firm

opublikowano: 19-12-2021, 20:00

Dotacje pomagają przedsiębiorcom wdrożyć strategie wzornicze i wprowadzić na rynek nowe produkty.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Dla kogo są przeznaczone dotacje z PARP
  • Co można sfinansować grantami
  • Jakie projekty otrzymały dofinansowanie

Granty z poddziałania 1.4 programu Polska Wschodnia (Wzór na konkurencję – II etap) ułatwiają przedstawicielom biznesu współpracę z projektantami i wdrażanie innowacji wzorniczych. Dotacje są przeznaczone dla MŚP z pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Wsparcie pokryje koszty zakupu urządzeń i maszyn, specjalistycznych usług doradczych, a także wartości niematerialnych i prawnych, w tym m.in. programów komputerowych.

Dotychczas przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podpisali z przedsiębiorcami umowy o dofinansowanie na łączną kwotę ok. 600 mln zł.

Katarzyna Kamińska, kierownik w departamencie wdrożeń innowacji w przedsiębiorstwach w PARP, zwraca uwagę, że spore zainteresowanie grantami wśród przedsiębiorców świadczy o tym, że chcą oni rozwijać firmy i budować ich potencjał, zarówno na rynku krajowym, jak i poza granicami.

Z dotacji skorzystała m.in. podkarpacka spółka Bester Sklejki, która zatrudnia ponad 90 pracowników i systematycznie zwiększa moce produkcyjne. Firma chce być liderem na krajowym rynku producentów sklejki. Otrzymała grant w wysokości ok. 1 mln zł. Właściciele spółki z pomocą dotacji zaprojektowali własną kolekcję siedzisk i elementów architektonicznych, kupili nowe, specjalistyczne maszyny, czym wpłynęli na zmianę wizerunku marki. Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku międzynarodowym.

Beneficjentem konkursu „Wzór na konkurencję” jest również podkarpacka firma Ecoline. Od ponad 20 lat zajmuje się ona projektowaniem i budowaniem linii lakierniczych do malowania proszkowego. Otrzymała dotację w wysokości ok. 3 mln zł. Przeznaczyła ją m.in. na przygotowanie materiałów eksperckich i wizerunkowych, nową stronę internetową i opracowanie systemu znakowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane