Wzór z Cambridge

opublikowano: 21-06-2018, 22:00

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie założyły fundusz inwestycyjny.

Małopolska Science Fund Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (FIZAN), wzorowany na rozwiązaniach działających z powodzeniem w Cambridge, jest pierwszym tego typu w Polsce. Zadania nowego funduszu to finansowe wsparcie badań naukowych i obiecujących rynkowo projektów powstających na uczelni. W najbliższych czterech latach do funduszu zostanie przekazanych co najmniej 20 mln zł przeznaczonych na rozwój innowacyjnych projektów.We wtorek (19 czerwca 2018 r.) podpisano umowę inwestycyjną. Fundusz będzie miał pierwszeństwo dostępu do pomysłów lub projektów powstających na Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH). Będzie mógł w nie inwestować już na bardzo wczesnym etapie (Proof of Principle, Proof of Concept), co jest rzadkością na rynku. Do roku 2021 założyciele funduszu będą go zasilać kwotami 5 mln złotych rocznie. 80 proc. kapitału pochodziło będzie z budżetu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (MARR), a 20 proc. z AGH.

Umowę inwestycyjną podpisali (od lewej): prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH, Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, Jan Pamuła, prezes MARR.
Zobacz więcej

NOWY FUNDUSZ:

Umowę inwestycyjną podpisali (od lewej): prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH, Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, Jan Pamuła, prezes MARR. Fot. Z. Sulima

Fundusz będzie mógł zainwestować w jeden projekt (w kilku etapach jego rozwoju) nawet 1,25 mln zł. Będzie także poszukiwał dla nich inwestorów zewnętrznych. Łączna wartość inwestycji w jeden projekt może wynieść 17,25 mln zł.

AGH plasuje się w czołówce polskich uczelni, które otrzymują najwięcej patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe z Urzędu Patentowego RP i największą liczbę patentów europejskich w Polsce. Od 2007 r. działa Centrum Transferu Technologii, zajmujące się wspieraniem procesów transferu wiedzy i technologii, a od 2010 r. Krakowskie Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH, którego misją jest wsparcie wynalazców w tworzeniu tzw. spółek spin-off w oparciu o innowacyjne technologie powstające w AGH.

Dołączeniem do FIZAN są zainteresowane kolejne uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Krakowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy