Wzrosły przewozy PKP Cargo

opublikowano: 31-08-2017, 22:00

Rozwój publicznych inwestycji budowlanych oraz dobra koniunktura w hutnictwie korzystnie wpływają na wyniki PKP Cargo.

2,26 mld zł wyniosły w pierwszym półroczu przychody operacyjne PKP Cargo i były o 6,8 proc. wyższe niż w tym samym okresie roku 2017. EBITDA wzrosła aż o 72 proc. — do 333 mln zł. Maciej Libiszewski, prezes giełdowej spółki, podkreśla, że mimo wyłączenia z eksploatacji kilku linii do modernizacji spółce udało się zwiększyć przewozy. Najmocniej cieszy wzrost w segmencie intermodalu sięgający aż 33 proc. pod względem pracy przewozowej.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

— Wysoki wzrost obserwujemy też w segmencie przewozu kruszyw i materiałów budowlanych oraz rud i wyrobów hutniczych — podkreśla Grzegorz Fingas, wiceprezes ds. handlowych PKP Cargo.

Sięga odpowiednio 32 oraz 19 proc. Maciej Libiszewski nie ukrywa, że z powodu wzrostu przewozów oraz wyłączenia kilku linii i konieczności kursowania objazdami zdarza się, że spółce brakuje taboru. Podkreśla jednak również, że spółka nie może nadmiernie rozbudować zasobów m.in. dlatego, że na niektórych odcinkach torów zaczynają pojawiać się zatory. Wynikają one nie tylko z zamknięcia kilku tras do remontu, ale także z ograniczenia przewozów i przeładunków w terminalach przy granicy z Ukrainą i przerzucenia ich do hubów przy granicy białoruskiej i rosyjskiej, w pobliżu Kaliningradu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wzrosły przewozy PKP Cargo