Wzrośnie kapitał Tagoru

MT
opublikowano: 06-03-2008, 00:00

ZZM Kopex, kontrolowane przez braci Jędrzejewskich, inwestują w spółkęTagor — z australijskimi perspektywami.

ZZM Kopex, kontrolowane przez braci Jędrzejewskich, inwestują w spółkęTagor — z australijskimi perspektywami.

14 marca nadzwyczajne walne Fabryki Maszyn i Urządzeń Tagor w Tarnowskich Górach ma zdecydować o podwyższeniu kapitału o 30 mln zł, do 57 mln zł, w drodze subskrypcji prywatnej poprzez emisję akcji imiennych obejmowanych wkładem niepieniężnym, czyli aportem, adresowanej do Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych (ZZM) Kopex. Cenę emisyjną ustalono na 10 zł. ZZM, kontrolowane przez braci Krzysztofa i Leszka Jędrzejewskich, mają 97,8 proc. akcji Tagoru. Nowe walory są objęte dywidendą od stycznia 2008 r., a objęcie akcji powinno nastąpić do 30 maja. Zarząd Tagora, którym kieruje Joachim Sosica, podkreśla, że wyłączenie prawa poboru uzasadnione jest tym, że firma uzyska możliwość poważnego dokapitalizowania przez inwestora strategicznego, czyli ZZM. Chodzi o wsparcie finansowe projektów produkcyjnych i inwestycyjnych realizowanych w ramach wspólnych przedsięwzięć grupy ZZM Kopex. A jest co wspierać. W lutym Tagor kupił 50 proc. udziałów w australijskiej spółce INBYE Mining Services z siedzibą w Maitland, specjalizującej się w projektowaniu, dystrybucji systemu przenośników zgrzebłowych. Wartość inwestycji wyniosła 7,1 mln zł.

— Inwestujemy w Tagora, ponieważ ma on dobre perspektywy. Dzięki przejęciu australijskiej firmy liczymy na ekspansję za granicą. Australia i Indonezja to najwięksi producenci węgla, w związku z tym potrzebują zaplecza produkcyjnego — mówi Leszek Jędrzejewski, wiceszef rady nadzorczej Tagora, główny akcjonariusz grupy ZZM Kopex.

Tagor ostro też walczy o zlecenia w kraju, niedawno wygrał przetarg na dostawy obudów do kopalni Borynia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu