Wzrost cen ropy pomaga europejskim giełdom

opublikowano: 09-02-2007, 13:22

Na zamknięciu tygodnia wyraźnie poprawiły się nastroje na największych giełdach Europy. Jedną z przyczyn jest wzrost cen ropy i miedzi. Po czwartkowym załamaniu wywołanym zapowiedzia dalszych podwyżek stóp procentowych w eurolandzie nie pozostał nawet ślad.

Na zamknięciu tygodnia wyraźnie poprawiły się nastroje na największych giełdach Europy. Jedną z przyczyn jest wzrost cen ropy i miedzi. Po czwartkowym załamaniu wywołanym zapowiedzia dalszych podwyżek stóp procentowych w eurolandzie nie pozostał nawet ślad.

„Czarne” złoto ponownie przekroczyło psychologiczny poziom 60 USD za baryłkę, co ożywiło nadzieje na lepsze wyniki koncernów paliwowych. Aprecjację notowań tego surowca spowodował pożar w jednej z amerykańskich pól naftowych. Te doniesienia wsparły piątkowe notowania walorów BP i Totala, dwóch największych przedstawicieli sektora naftowego na Starym Kontynencie.

Dużym powodzeniem cieszą się papiery Alcatel-Lucent. Gigant na rynku sprzętu telekomunikacyjnego zapowiedział zwiększenie liczby redukowanych etatów z 9 tys. do 12,5 tys.

Mimo że wzrosty cen ropy negatywnie przekładają się na wyceny akcji producentów samochodów, tym razem w przypadki koncernu DaimlerChrysler jest inaczej. Drożejące walory spółki to rezultat podniesienia rekomendacji przez analityków Citigroup, którzy sugerują „zakup” akcji.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane