Wzrost cen ropy wywołał spadki na giełdach Azji

opublikowano: 31-05-2004, 08:25

Azjatyckie giełdy rozpoczęły tydzień spadkami. Nastroje są złe za sprawą wzrostu cen ropy po zamachu terrorystycznym w Arabii Saudyjskiej. Brak sesji w USA także nie sprzyjał rynkom. Cześć inwestorów postanowiła wstrzymać się z transakcjami, aby zobaczyć jak na ostatnie wydarzenia zareaguje Wall Street.

Na giełdzie w Tokio, największym rynku regionu, kurs ropy skoczył w górę o 2,5 proc. Powodem był zamach terrorystyczny w Arabii Saudyjskiej. Spowodowało to przecenę najbardziej czułych na wahania cen paliw akcji linii lotniczych. Potaniały papiery m.in. Cathay Pacific, Singapore Airlines, China Airlines i Koran Air. Poprawiła się natomiast wycena papierów rafinerii, m.in. Singapore Petroleum i australijskiej Woodside Petroleum.

Na giełdzie w Tokio, która zakończyła sesję 1,3 proc. spadkiem Nikkei i 0,9 proc. spadkiem indeksu Topix, wyraźnie staniały akcje banków. To przede wszystkim skutek ujawnienia przez prasę, że złe długi w portfelu UFJ Holding, czwartego japońskiego banku, okazały się po audycie państwowym o 1 bln JPY (9 mld USD) wyższe niż twierdził sam bank. Akcje UFJ wyraźnie staniały, w dół poszedł również kurs Mizuho Financial Group, największej japońskiej grupy finansowej, oraz trzeciego w rankingu Mitsubishi Tokyo Financial Group.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wzrost cen ropy wywołał spadki na giełdach Azji