Czytasz dzięki

Wzrost nerwowości w końcówce tygodnia

  • Marek Rogalski
opublikowano: 20-09-2019, 17:38

Piątek przynosi nieznaczne podbicie notowań dolara, co można bardziej tłumaczyć lokalnymi tematami, ale nie tylko – rośnie ryzyko wzrostu awersji do ryzyka.

Dzisiaj widoczna była zwłaszcza słabość europejskich walut, w tym funta – ten wpierw zyskał po wczorajszej wypowiedzi szefa KE o możliwości renegocjacji umowy Brexitu, jeżeli Wielka Brytania przedstawi sensowne, alternatywne rozwiązania dla irlandzkiego backstopu, aby później wykasować cały ruch po tym, jak pojawiły się wątpliwości na ile słowa Junckera były konsultowane z innymi politykami w UE i czy będzie w ogóle czas na dokonanie jakichkolwiek zmian (może być to proces rozłożony na miesiące), zwłaszcza, że Wielka Brytania wciąż próbuje negocjować z Irlandią jakieś rozwiązania. 

Na dziennym ujęciu widać, że dzisiejsza świeca nie może napawać optymizmem, ale jeżeli zakończymy handel tam gdzie teraz (okolice 1,2480), to być może znajdzie się miejsce na nieznaczne odreagowanie. Co do kolejnych dni, to warto zwrócić uwagę na spadkowe dywergencje na RSI 9, które mogą zapowiadać głębszą korektę ostatnich zwyżek.

W przypadku EURUSD można odnieść wrażenie, że rynek zaczął już pozycjonować się pod poniedziałkowe szacunki indeksów PMI dla przemysłu w strefie euro – gorsze dane mogą uciszyć głosy tych buntowników w Europejskim Banku Centralnym, którzy byli przeciwko nadmiernemu luzowaniu polityki. W efekcie notowania połamały ważne lokalne wsparcie przy 1,1025 i zbliżyły się po południu do bariery 1,10.

Niemniej najsłabszą waluta był dzisiaj polski złoty. Zaszkodziła ewidentnie informacja o terminie wyroku TSUE ws. kredytów frankowych, co w połączeniu ze specyfiką piątkowego handlu (domykanie pozycji), oraz spadającym EURUSD dało efekt jaki widać poniżej na wykresie. Pytanie, co na to krajowi decydenci?

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane