Czytasz dzięki

„Wzrost stóp zdewastuje gospodarkę”

opublikowano: 23-08-2013, 14:02

Stopy rynkowe rosną w USA i to bardzo zła wiadomość dla gospodarki, powiedział Todd Wood, były trader obligacji.

Rentowność obligacji 10-letnich USA wzrosła do 2,9 proc. Na początku maja sięgała 1,66 proc.

- To dopiero początek – ostrzega Wood. - Od dawna mówię, że będzie szok spowodowany przez stopy i będzie to miało dewastujący wpływ na naszą gospodarkę – dodał.  

Wood przypomina, że w historii średnia rentowność obligacji 10-letnich USA mieściła się w przedziale 6,0-6,6 proc. Wzrost stóp może negatywnie wpłynąć na rynek nieruchomości mieszkaniowych i rynek akcji. Rząd także będzie musiał drożej pożyczać pieniądze.
 
- Nie płaciliśmy rynkowej stopy za nasz dług z powodu zaangażowania Fed, a teraz rynek przejmuje inicjatywę i prowadzi stopę tam, gdzie powinna być – powiedział Wood. - Problemem jest to, że jesteśmy winni tyle pieniędzy, iż każdy punkt procentowy wzrostu stopy oznacza wzrost kosztów obsługi długu o 160 mld USD. Wątpię, czy możemy obsłużyć ten dług jeśli osiągniemy stopę rynkową – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane