Wzrostowa seria na rynku cukru

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 18-05-2022, 10:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W ostatnich dniach notowania cukru dynamicznie wystrzeliły w górę. O ile jeszcze tydzień temu cena tego towaru oscylowała w rejonie 18,50 centów za funt, to obecnie przekraczają one już 20 centów za funt. To najwyższa cena cukru od miesiąca.

Bezpośrednią przyczyną zwyżek notowań cukru w ostatnich dniach jest pogoda w Brazylii, a dokładniej – przymrozki, które budzą obawy o produkcję wielu towarów, w tym nie tylko cukru, ale także m.in. kawy. Niemniej, w tym roku dodatkową presję na wyższe ceny cukru wywołują wysokie ceny surowców energetycznych. Sprawiają one bowiem, że więcej trzciny cukrowej jest wykorzystywana do produkcji etanolu (używanego w biopaliwach), a nie cukru na potrzeby branży spożywczej.

Warto jednak zaznaczyć, że o ile w perspektywie najbliższych miesięcy sytuacja może być napięta, to w przyszłym sezonie na rynku cukru oczekiwana jest spora nadwyżka. W pierwszej połowie maja firma badawcza StoneX podała, że nadwyżka na globalnym rynku cukru w sezonie 2022/2023 (rozpoczynającym się w październiku) ma wynieść aż 4,1 mln ton i wynikać przede wszystkim z istotnego wzrostu produkcji cukru w Azji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane