Wzrostowa sesja w USA

opublikowano: 05-03-2015, 22:09

Pierwsza część czwartkowej sesji na Wall Street stała pod znakiem dobrych nastrojów i odreagowania dwudniowej przeceny, najmocniejszej od miesiąca. W połowie doszło do pogorszenia atmosfery, w efekcie czego indeksy zeszły pod kreskę. Szybko jednak skuteczny kontratak przeprowadziła strona popytowa ponownie podbijając wartość wskaźników.

Ostatecznie, na finiszu sesji indeks DJ IA rósł o 0,21 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 0,12 proc. zaś technologiczny Nasdaq zyskiwał 0,32 proc. 

 Inwestorzy za oceanem wsłuchiwali się w wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego, który zapowiedział na najbliższy poniedziałek start programu luzowania ilościowego. W sześć lat po tym jak podobne działania podjęła amerykańska Rezerwa Federalna. 

Na parkiet dotarła porcja najnowszych danych makro. Liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła o 7 tys. do 320 tys. i niemal pokryła się z medianą prognoz ekonomistów. Za to mniej niż zakładała projekcja wzrosły (+4,1 proc.) jednostkowe koszty pracy w IV kwartale. Za to mniej niż się spodziewano zwiększyła się liczba przepracowanych godzin (+4,9 proc.), a wydajność pracy spadając o 2,2 proc. przekroczyła szacunki na poziomie 1,8 proc.

Tymczasem zamówienia przemysłowe spadły w styczniu o 0,2 proc. przy prognozie zakładającej wzrost o 0,3 proc., a zamówienia na dobra trwałego użytku w tym samym miesiącu podskoczyły o 2,8 proc. o tyle co oczekiwali ekonomiści.

Drugą sesję z kolei drożały akcje przedstawicieli sektora opieki zdrowotnej. Szczególnie dobrze w czwartek zaprezentowały się walory Mallinckrodt, zyskując ponad 4 proc. po informacji o zgodzie na przejęcie spółki Ikaria, co pozwolić ma na ekspansję w segmencie środków wykorzystywanych przy intensywnej opiece neonatalnej. 

Ponad 5 proc. drożały z kolei walory Vertex Pharmaceuticals. To zasługa analityka banku Wells Fargo, który w notce do klientów napisał, że jeden z leków spółki może wkrótce uzyskać aprobatę nadzoru rynkowego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy