Wzrosty na rynkach akcji w USA

opublikowano: 29-07-2021, 22:55

Amerykańskie rynki akcji wzrosły w dniu, w którym potwierdzono iż gospodarka USA odrobiła z nawiązką straty z pandemii. Dow Jones i S&P500 zyskały 0,4 proc. Nasdaq poprawił się o 0,1 proc.

Wiadomość o niższym niż oczekiwano tempie wzrostu w drugim kwartale nie popsuła nastrojów, bo świadczy przeciwko zacieśnianiu polityki przez bank centralny. Poprawiły natomiast nastroje dobre wyniki i podwyższane prognozy spółek, m.in. przez Forda, który niespodziewanie osiągnął zysk i podwyższył jego prognozę roczną. Do czwartku około połowa spółek z S&P500 opublikowała raporty kwartale. Prawie 91 proc. z nich pokazało wyniki lepsze od oczekiwań i według szacunków Refinitiv, zyski w drugim kwartale mogą być o 87 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wzrost skłonności do ryzyka widać było w rosnących rentownościach obligacji i słabnącym dolarze.

fot. REUTERS/Brendan McDermid/Forum
fot. REUTERS/Brendan McDermid/Forum

Na zamknięciu drożało ponad 75 proc. spółek wchodzących w skład S&P500. Popyt przeważał w 9 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek energii (0,9 proc.), finansowych i materiałowych (po 1,1 proc.). Podaż przeważała tylko w segmentach nieruchomości (-0,2 proc.) i usług telekomunikacyjnych (-0,9 proc.). Pierwszy na początku czwartkowej sesji ustanowił rekord wszech czasów po tym jak Fed zasygnalizował, że nie zacznie redukować zakupów obligacji zabezpieczanych hipotekami przez redukowaniem zakupów obligacji skarbowych. Drugi był jednym z najmocniej rosnących w środę.

Wzrosły kursy 24 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej drożały akcje spółki ubezpieczeniowej Travelers Companies i koncernu naftowego Chevron (po 1,4 proc.). Najmocniej taniały spółki farmaceutyczne Amgen (-0,7 proc.) i Merck & Co. (-1,8 proc.), którego kwartalny zysk okazał się niższy niż oczekiwano.

Na Nasdaq zdrożała trochę ponad połowa z notowanych na tym rynku ok. 3,8 tys. spółek. Wśród technologicznych blue chipów spadkami wyróżniały się przez całą sesję Facebook (-4,0 proc.) i PayPal (-6,2 proc.). Pierwszy wystraszył inwestorów ostrzeżeniem o możliwości wyhamowania wzrostu przychodów, a drugi pokazał niższe przychody niż oczekiwano w minionym kwartale. Najmocniej drożejącym technologicznym blue chipem była w czwartek Tesla (4,7 proc.).

Wydarzeniem dnia był wyczekiwany od dawna giełdowy debiut Robinhood Markets. Wartość właściciela aplikacji, która zrewolucjonizowała udział drobnych inwestorów w handlu na rynkach kapitałowych, spadała przez całą sesję pomimo sprzedaży akcji w IPO po cenie z dolnej granicy widełek. Na zamknięciu wyceniano je na 34,82 USD, czyli ponad 8 proc. taniej niż w pierwotnej ofercie publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane