X-Trade: Frank zyskuje przed podwyżką

(Artur Szymański)
14-09-2006, 12:42

Kurs USD/CHF traci dziś w oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych przez szwajcarski bank centralny (SNB). Decyzja zostanie opublikowana o godzinie 14-tej. Analitycy prognozują, że stopy w Szwajcarii wzrosną dziś o 25 punktów bazowych do 1,75 proc.

Kurs USD/CHF traci dziś w oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych przez szwajcarski bank centralny (SNB). Decyzja zostanie opublikowana o godzinie 14-tej. Analitycy prognozują, że stopy w Szwajcarii wzrosną dziś o 25 punktów bazowych do 1,75 proc.

Taka podwyżka powinna być już zdyskontowana, więc po jej ogłoszeniu, raczej nie należy oczekiwać wzmocnienia franka wobec dolara. Rynek będą natomiast interesowały sugestie co do dalszej polityki monetarnej. Jeżeli zostałoby zasugerowane jej dalsze zaostrzanie, to szwajcarska waluta się umocni. Brak takiej sugestii lub też sugestia, że to już ostatnia podwyżka, wywołał wzrost kursu USD/CHF.

Podwyżka stóp do 1,75 proc. jest preferowanym dziś scenariuszem. Można się jednak spotkać również z sugestiami, że stopy mogą wzrosnąć o 50 punktów bazowych. Jednym z powodów takiej podwyżki jest najniższy od kwietnia 2000 roku kurs szwajcarskiego franka do euro. Jednakże, po ostatniej wypowiedzi członka zarządu szwajcarskiego banku centralnego Philippa Hildebranda, który powiedział, że w następnych latach szwajcarska gospodarka może zwolnić tempo wzrostu, podwyżkę o 50 punktów bazowych należy uznać za mało realną.

Nawet pomimo tego, że jeszcze pod koniec sierpnia szef SNB, Jean-Pierre Roth powiedział, że “dobre perspektywy dla gospodarki, uwzględniając warunki zarówno na rynku międzynarodowym jak i krajowym, oraz wysoki stopień wykorzystania mocy produkcyjnych, wymaga kontynuowania podwyżek stóp procentowych”. Gdyby SNB jednak zaskoczył i podniósł stopy o 50 punktów bazowych, to powinno to wywołać silne umocnienie franka wobec głównych walut.

Wykres godzinowy USD/CHF od dwóch dni, kiedy to wzrósł do dwumiesięcznego maksimum po wspomnianej wyżej wypowiedzi Philippa Hildebranda, porusza się w wąskim kanale spadkowym. Jego dolne ograniczenie jest aktualnie testowane. Górne natomiast znajduje się na poziomie 1,2495. Zważywszy, że przed godziną zostało przełamane krótkoterminowe wsparcie na poziomie 1,2490, można zakładać, że spadki USD/CHF przyniosą test poziomu 1,2450. Wsparcie tam tworzy dolnego ograniczenia dwutygodniowego kanału wzrostowego na wykresie USD/CHF.

Poziom ten jest na tyle silnym wsparciem, że przy wciąż sprzyjającej bykom sytuacji technicznej, trzeba przyjąć jego obronę, co później zaowocuje ruchem do góry USD/CHF. Zdecydowane przełamanie poziomu 1,2450 może otwierać drogę do testu 1,2330. Jednak na chwilę obecną, perspektywę tak dużej zniżki należy oceniać na nie więcej niż 10-15 proc. O godzinie 12:36 kurs USD/CHF testował poziom 1,2466, wobec 1,2507 wczoraj pod koniec dnia.

Marcin R. Kiepas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / X-Trade: Frank zyskuje przed podwyżką