Xeos zwiększa inwestycję

opublikowano: 24-01-2017, 22:00

Oprócz 250 mln EUR na zakład serwisowania firma wyda 15 mln EUR m.in. na centrum szkoleniowe.

Xeos, joint venture Lufthansa Technik i GE Aviation, podał szczegóły inwestycji w zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych w Środzie Śląskiej. To projekt za 250 mln EUR, dzięki któremu powstanie co najmniej 500 miejsc pracy. Ale będzie jeszcze jedna inwestycja.

Xeos
Zobacz więcej

Xeos Marek Wiśniewski

— Chcemy współpracować z regionalnym i lokalnym biznesem oraz kształcić najwyższej klasy specjalistów. W tym celu zainwestujemy 15 mln EUR w szkolenie kadry, tworząc we Wrocławiu specjalistyczne centrum szkoleniowe — mówi Thomas Boettger, dyrektor zarządzający Xeosu.

Szkolenie pracowników — z języka angielskiego, wiedzy technicznej, a potem praktyki — rozpocznie się 1 lutego.

Co sześć tygodni będzie do niego przystępować kolejna 24-osobowa grupa, łącznie 120 osób. Budowa fabryki przebiegnie dwuetapowo. W dwa lata powstaną główne budynki biurowe i techniczno-operacyjne, a zatrudnienie znajdzie 200 inżynierów, pracowników administracyjnych i fizycznych. W drugiej fazie powstanie komora do testowania silnikówsamolotowych, której budowa potrwa dwa lata. Xeos już rekrutuje, by zdążyć z wyszkoleniem zespołu do otwarcia zakładu w drugiej połowie 2018 r. Firma, która zamierza w Środzie Śląskiej działać co najmniej 30-40 lat, liczy, że inwestycja w kadry i dobre warunki pracy spowodują niską rotację pracowników. Zanim ruszył proces rekrutacji, do firmy napływały CV. Xeos już zatrudnia kilkadziesiąt osób. Zakład będzie serwisował silniki GEnx-2B, a potem także GE9X. Pierwszych jest w użyciu na świecie prawie 500, drugie są w procesie certyfikacji, który zakończy się w 2018 r., ale zamówiono ich już ponad 700.

DO PRZODU: O planach firmy Xeos „PB” poinformował jako pierwszy w listopadzie ubiegłego roku. Rozpoczęły się wtedy protesty mieszkańców, którzy obawiają się zanieczyszczenia powietrza przez fabrykę. W toku jest wydanie decyzji środowiskowej.

JUŻ PISALIŚMY:  Lufthansa i GE wydadzą 250 mln EUR („PB” z 17.11.2016 r. ) >>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu