XTB: Funt zyskuje na wartości

XTB
opublikowano: 13-02-2008, 14:49

Środa upływa pod znakiem umocnienia funta do większości walut. Brytyjskiej walucie pomogły opublikowane przed południem dobre dane z rynku pracy, mówiące o spadku w grudniu 2007 stopy bezrobocia do  5,2 proc. z 5,3 proc. w listopadzie oraz o spadku w styczniu liczby osób pobierających zasiłki dla bezrobotnych o 10,8 tys. W obu przypadkach były to  dane lepsze od rynkowych prognoz, które mówiły o stopie bezrobocia na poziomie 5,3 proc. i spadku zasiłków o 5 tys.

Jednak kluczowy dla dzisiejszego umocnienia funta okazały się opublikowany również dziś, raport Banku Anglii nt. inflacji. Raport, który w swej wymowie sprowadzał się do tego, że oczekiwane przez rynki finansowe agresywne obniżki kosztu pieniądza, które miałyby sprowadzić stopę główną z obecnych 5,25 proc. do 4,5 proc., są przesadzone. Bank Anglii co prawda oczekuje spowolnienia gospodarczego, to jednocześnie dostrzega zagrożenie wzrostem inflacji. W opinii banku centralnego, inflacja CPI mogłaby wzrosnąć znacznie powyżej 3 proc. (cel inflacyjny to 2 proc.) w krótkim terminie, gdyby bank ciął stopy jak tego oczekuje rynek. Obecnie bank szacuje, że w II kwartale dynamika CPI sięgnie 2,9 proc.
Przedpołudniowe umocnienie funta, które w przypadku niektórych par miało dość dynamicznych charakter, nie przesądza jeszcze o tym, jak zakończy dzień. Duży wpływ na notowania mogą bowiem mieć, publikowane o godzinie 14:30 dane o sprzedaży detalicznej w USA. Szacuje się, że pozostanie ona bez zmian w relacji miesięcznej, po tym jak w grudniu spadła o 0,4 proc. Natomiast sprzedaż bez samochodów, według prognoz ma wzrosnąć o 0,2 proc., również wobec spadku o 0,4 proc. w grudniu.
O godzinie 14:20 kurs GBP/USD testował poziom 1,9623 dolara, wobec 1,9588 wczoraj na zamknięciu. Para ta od czterech dni koryguje spadki, które w okresie 1-7 luty „ściągnęły” notowania z poziomu ponad 1,99 do 1,9386 dolara. Zważywszy, że ta wzrostowa korekta budowana jest w oparciu o barierę popytową, jaką na 1,9402 dolara tworzył dołek z 21 stycznia br. (wykres dzienny), to nie można wykluczać zwyżki do 1,9700-1,9750 dolara. Tam, na wykresie dziennym i godzinowym, poziomy oporu tworzą 3-miesieczne linie bessy.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane