XTB: Rynek zbliża się do momentu przełomowego

KZ
opublikowano: 06-02-2009, 11:18

Zdaniem Marcina Kiepasa, analityka X-Trade Brokers, dynamika wyprzedazy złotego sugeruje, że rynek zbliża się do momentu przełomowego.

„Nie można więc wykluczać, że w drugiej połowie lutego, złoty zdecydowanie skoryguje” – ostrożnie przewiduje analityk.

Jego zdaniem, silny trend wzrostowy na polskich parach walutowych, jakkolwiek nie do końca odzwierciedla on polskie fundamenty, to każe zakładać słabą pierwszą połowę miesiąca dla złotego. Szczególnie, że prawdopodobne jest, iż te trendy są mocno wspierane przez zagranicznych graczy.

„Jednocześnie dynamika jego wyprzedaży sugeruje, że rynek zbliża się do momentu przełomowego” – uważa Marcin R. Kiepas.

„Warunkiem koniecznym takiej korekty jest zauważalna poprawa klimatu inwestycyjnego na rynkach finansowych. To realny scenariusz na najbliższe tygodnie. Jest bowiem kilka "jaskółek", które taką poprawę mogą zapowiadać” – zauważa specjalista XTB. I wylicza:

Po pierwsze, nie najlepsze wyniki osiągnięte przez firmy międzynarodowe nie zostały wykorzystane jako pretekst do wyznaczenia nowych minimów bessy na Wall Street i głównych europejskich giełdach. To sugeruje, że popyt częściowo kontroluje sytuację.

Po drugie, determinacja rządów i banków centralnych w przeciwdziałaniu kryzysowi, pozwala wykluczyć bankructwo dużego międzynarodowego podmiotu, co mogłoby sprowokować nową falę awersji do ryzyka.

Po trzecie, zaczęły się pojawiać się pierwsze dane makroekonomiczne, które pozytywnie zaskakiwały, dając nadzieje przynajmniej na chwilową poprawę klimatu inwestycyjnego. I po trzecie, perspektywa gry pod ożywienie gospodarcze w II połowie roku (nie rozstrzygając o tym, na ile będzie ono trwałe), wciąż wydaje się atrakcyjna.

Zdaniem Marcina R. Kiepasa, na koniec lutego za euro trzeba będzie zapłacić 4,50 zł, za dolara 3,31 zł, a za franka szwajcarskiego 3,06 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane