XTB: Spokojny koniec burzliwego tygodnia

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 18-12-2009, 16:05

Piątek był spokojnym dniem na rynku złotego, zwłaszcza w porównaniu do poprzednich sesji. Polska waluta w ślad za  zmianami w notowaniach EUR/USD zyskiwała rano oraz traciła popołudniem. Jedyna istotna dziś publikacja danych nie rozczarował inwestorów.

Mowa o niemieckim indeksie Ifo, który wzrósł do poziomu 94,7 pkt. (wobec oczekiwanych 94,6 pkt.). Był to dziewiąty kolejny wzrost indeksu, co potwierdza trwałość poprawy koniunktury u naszych zachodnich sąsiadów. Rynek jednak nie zareagował na te dane i wczesnym popołudniem para EURPLN znów odwiedziła rejony powyżej poziomu 4,20. Choć końcówka sesji przynosi umocnienie, spokojny piątek niekoniecznie oznacza koniec presji na osłabienie złotego.

Nadal nie mamy do końca klarownej sytuacji w notowaniach eurodolara. Od wczorajszego popołudnia trzykrotnie obroniony został poziom 1,43, co chwilowo wyhamowało spadki. Póki co nie mamy jednak impulsu do wzrostu na tej parze i z danych, które czekają nas jeszcze przed gwiazdką, żadna figura nie kwalifikuje się do miana wydarzenia, które wyraźnie zmieni nastroje na rynku. Pozostaje nam zatem czekać na sygnały techniczne.

Jedno jest pewne – nawet w scenariuszu większego umocnienia dolara nie grozi nam tak silna wyprzedaż złotego, jak na początku mijającego roku. Ponadto, tak długo, jak obraz globalnej gospodarki poprawia się (a publikowane ostatnio dane o tym świadczą), przecenę złotego należy traktować jako korektę. W momencie, gdy poprawią się warunki na rynkach globalnych, złoty ma szansę powrócić do łask inwestorów zagranicznych ze względu na ewidentną poprawę koniunktury w kraju i być może perspektywę szybszych podwyżek stóp niż obecnie dyskontowana przez rynek. Powrót notowań poniżej 4 złotych za euro nadal nie jest zatem wykluczony. Póki co jednak, pod koniec piątkowych notowań w Warszawie za euro płacimy 4,19 złotego, za dolara 2,9260 złotego, zaś za franka 2,8045 złotego.

Przemysław Kwiecień
Główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane