Yellen: ceny akcji i nieruchomości są wysokie

opublikowano: 05-02-2018, 07:00
aktualizacja: 05-02-2018, 07:01

Ceny amerykańskich akcji i nieruchomości komercyjnych są wysokie, przyznała Janet Yellen, przez ostatnie lata kierująca bankiem centralnym USA. Nie potwierdziła jednak, że na tych rynkach jest bańka spekulacyjna.

- Cóż, nie powiem, że są zbyt wysokie. Ale powiem, że są wysokie – powiedziała Yellen w wywiadzie dla CBS zapytania o ceny na rynkach akcji. – Wskaźniki cena/zysk są bliskie górnej granicy historycznego zakresu – wyjaśniła.

Janet Yellen
Janet Yellen
Bloomberg

W przypadku nieruchomości komercyjnych ceny są według niej „całkiem wysokie w odniesieniu do osiąganych wpływów z wynajmu”.

- A zatem, czy to bańka, czy ceny są zbyt wysokie? Bardzo trudno powiedzieć. Ale jest źródłem pewnych obaw, że wyceny aktywów są tak wysokie – stwierdziła Yellen, którą 3 lutego na fotelu szefa Rezerwy Federalnej zastąpił Jerome Powell.

Yellen, która przyznała się do rozczarowania iż nie pozwolono jej kontynuować misji w banku centralnym podkreśliła, że system finansowy jest obecnie „znacznie lepiej skapitalizowany”, a system bankowy „bardziej odporny” niż dekadę temu na początku kryzysu finansowego. 

- To, czemu się przyglądamy, to czy jeśli ceny akcji lub ogólniej aktywów spadną, co to będzie oznaczało dla gospodarki? – powiedziała Yellen. – Myślę, że nasza ocena jest taka, iż jeśli nastąpi spadek wycen aktywów, to nie spowoduje nadmiernych strat w zasadniczej części systemu finansowego – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane