Yellen: podwyżka stóp relatywnie szybko

opublikowano: 17-11-2016, 14:31

Prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen zasygnalizowała, że bank centralny Stanów Zjednoczonych jest bliski podniesienia stóp procentowych w związku ze zdrowym wzrostem liczby nowych miejsc pracy oraz poprawy inflacji, informuje Bloomberg.

Zobacz więcej

Janet Yellen, szefowa Fed

Bloomberg

Podwyżka stop “może okazać się właściwa relatywnie szybko, jeśli napływające dane dostarczą kolejnych dowodów kontynuacji postępu w realizacji celów Komitetu”, czytamy w treści wystąpienia, które Yellen ma odczytać w czwartek w Kongresie.

Prezes Fed powtórzyła, że członkowie Fed oczekują, że przyszły proces podwyżek stóp będzie miał charakter „stopniowy”. 

Yellen ostrzega jednak przed ryzykiem związanym ze zbyt długim okresem oczekiwania na pierwszą podwyżkę z cyklu.

“Jeśli FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku) nadto opóźni podwyżki, może do doprowadzić do konieczności relatywnie gwałtownego zacieśniania polityki w celu uchronienia gospodarki przed przestrzeleniem długoterminowych celów”, czytamy.

„Ponadto, zbyt długie utrzymywanie stóp na obecnym poziomie może zachęcać do nadmiernego ryzyka i ostatecznie doprowadzić do zachwiania stabilności finansowej”, dodaje.

Rynki oczekują, że podczas najbliższego posiedzenia, które zaplanowane jest na 13-14 grudnia, FOMC podejmie decyzję o podniesieniu stop o 0,25 punktów procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu